Home / Ekonomi / SEÇİM SONRASI DOLAR NE OLUR

SEÇİM SONRASI DOLAR NE OLUR

Seçim sonrası için birçok dolar kehaneti yazılmış olsa da aslında doların seçimden sonra nasıl bir gidişat alacağı aslında şimdiden rahatlıkla görülebilir.

SEÇİM SONRASI DOLAR NE OLUR

Seçim sonrası için birçok dolar kehaneti yazılmış olsa da aslında doların seçimden sonra nasıl bir gidişat alacağı aslında şimdiden rahatlıkla görülebilir. Özellikle dolar yatırımcılarını pek sevindirmeyecek olan bu haberimizde seçim sonrasında dolarda ciddi bir düşüş beklenmektedir. Dolar kanadının 2,40 ve hatta daha da altına kadar inmesini bekleyen uzmanlarda bu rakamın daha da aşağıda olabileceğine dikkat çekiyorlar. Bu sebepten dolayı da birçok kişi dolar bölgesini terk ediyor ve dolar bölgesinden Euro ya da Altın bölgesine geçişlerini gerçekleştiriyor. Fakat o bölgeler içinde çok kazançlı demek doğru olmayacaktır.

Seçim sonrası için sizlere birden fazla seçenek sunacağız ve bu seçenekleri de beraber değerlendireceğiz. Değerlendirmelerimiz de uzmanlarında görüşlerini aldığımızı ve onları da paylaştığımızı unutmamalısınız.

1) MEVCUT İKTİDAR TEK BAŞINA DEVAM EDER İSE;

2) HDP BARAJI AŞAR VE BİR KOALİSYON ORTAYA ÇIKARSA;

3) HDP BARAJI AŞAMAZ AMA YİNE DE BİR KOALİSYON ORTAYA ÇIKARSA;

Öncelikli olarak mevcut iktidarın tek başına devam ederse nasıl bir yol izleyeceğini yazalım. Daha sonrasında diğer senaryolara da bakabiliriz.

1) MEVCUT İKTİDAR TEK BAŞINA DEVAM EDER İSE;

Eğer mevcut iktidar tek başına daha güçlü ve daha fazla milletvekili sayısı ile devam ederse, ekonomi istikrarını koruyacak ve daha güçlü bir yere gelecektir. Dolar bu durum içerisinde düşüşe geçecek ve 2,40 seviyelerinden daha aşağı doğru ilerleyecektir. Elbette bu düşüşün hemen olmasını beklemiyoruz ancak; ertesi sabahtan yani yeni hafta başından itibaren olmak üzere düşüşe geçecek ve iyice gerileyecektir.

2) HDP BARAJI AŞAR VE BİR KOALİSYON ORTAYA ÇIKARSA;

Burada aslında olması zor olan bir durumdan bahsediyoruz. Baktığımız  zaman tüm anketler HDP’nin barajın altında kaldığını göstermektedir. Eğer bu durum gerçekleşmez ise ve HDP barajı açıp bir koalisyon kurulması gündeme gelirse, bu Türkiye’ye siyasetin haricinde ekonomiye de çok  ciddi zararlar verir. Özellikle bir koalisyon hükümetinin ve içerisinde HDP’nin bulunduğu bir koalisyon sonrasında yatırımcılar geleceği bir süre görmek isteyecekleri için Türkiye ekonomisi en az 2 yıl toparlanamaz. Dolar ön görüldüğü gibi 3 TL üzerine çıkar ve uzun bir süre kesinlikle düşmez.

3) HDP BARAJI AŞAMAZ AMA YİNE DE BİR KOALİSYON ORTAYA ÇIKARSA;

En son olarak ise HDP’nin barajı aşamadığını ancak; diğer partilerin koalisyon yapmak zorunda kaldığını düşünelim. Bu durum karşısında ise maalesef yine kaybeden Türkiye olacaktır. Dolar yatırımcıları koalisyonları sevmediği gibi aynı zamanda yatırım yapacakları ülke de tek bir siyasi iktidarın olmasını isterler. Bu nedenle böyle bir durum karşısında da yine dolar fırlayacak ve 2,80 – 2,95 seviyelerinde gezecektir. Ülkeye uzun yıllar boyunca zarar verecek olan Koalisyon dolar yatırımcılarını kısa süreli olarak sevindirse de, uzun sürede çok ciddi şekilde üzecektir.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir