Home / Ekonomi / Rusya ile Buzlar Eridi Mi?

Rusya ile Buzlar Eridi Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Putin‘in görüşmesi Türkiye-Rusya arasındaki buzları eritti mi? Ruslar geliyor mu? Turizm canlanacak mı? Detaylar isbilgisi.com’da… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ile telefonda görüştü. Rusya ile Türkiye arasındaki buzlar eridi mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşme olumlu geçti. Rusya, Türkiye’ye seyahat için hareketlendi. Türkiye ise sebze-meyve ithalatını yeniden gündemine aldı.

Erdoğan ve Putin’in telefon konuşması aradaki buzları eriterek, gergin ortamı yumuşattı. İki ülke de barış ve dostluk sinyalleri verirken, ekonomik alanda destek olmak için harekete geçildi. Türkiye’nin Rusya’ya ihracat yapması gündemde. Türk ihracat yetkilileri Rusya basınına konuştu. Sebze-meyve ihracatındaki ambargoların kalkacağı tahmin ediliyor. 

TURİZM CANLANACAK MI?

Rusya ile yaşanan krizin ardından bu yıl Rus turistlerin azlığı dikkat çekmişti. Haziran ayının bitmesine rağmen Ege ve Akdeniz sahilleri boş, otellerde neredeyse hiç doluluk yok. Esnaf ve turizmciler durumdan şikayetçi. Normal şartlarda Nisan ayında açılan turizm sezonu bu yıl hala tam olarak açılmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Putin’in telefon görüşmesinin ardından Rusya Turizm Endüstrisi Birliği sözcüsü İrina Turina  açıklama yaptı. Turina, açıklamasında Türkiye’nin bundan sonraki günlerde Rus turist akınına uğrayacağının altını çizdi.

ANTALYA‘DA TEK UMUT TEMMUZ AYI

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal yapmış olduğu açıklamada, Temmuz ayından umutlu olduğunu belirtti. Uysal, açıklamasında “Antalyalı turizm açısından zor bir sezon geçirdi. Bu durumun aşılmış olması sevindirici, gönül isterdi ki bu daha önce olsun. Şimdi en büyük arzumuz hem esnaf, hem otelciler, hem de yöre halkının içinde bulunduğu zor durumdan bir an önce kurtulması. Burada sezon normalde nisan ayında açılırdı ama temmuz ayında açılması umudumuz var. Sezon eylül, ekim ayına kadar sürecek. Bu da geçen yıllara oranla yarı yarıya bir kayıp demek. Ama önemli olan olumsuz algının giderilmesiydi. Burada Rus dostlarımızla alışagelmiş olduğumuz dostluğumuza dönüş bizi mutlu etti,” dedi.

 

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir