Rusya Ekonomisinde Küçülmeler Devam Ediyor

19 Mart 2016 Cumartesi, 09:25
Rusya Ekonomisinde Küçülmeler Devam Ediyor

Rusya, Uzay harcamalarını kısıtlıyor.Rusya Ekonomisinde Küçülmeler Devam Ediyor

Doğalgaz kesimine gideceği haberleriyle geçtiğimiz günlerde sıklıkla duymaya başladığımız Rusya, NASA harcamalarında küçülmeye gitme kararı aldı. Uzaya yönelik çalışmalara ayırdığı faaliyet planları ve harcamalarıyla gündeme gelen Rusya’nın ekonomik durumunun iyi olmadığı, bu yüzden bahsi geçen kararı aldığı belirtildi.

Rusya uzun yıllardan beri NASA, ABD gibi isimlerle uzay keşifleri, araştırmaları, projeleri ile ilgileniyordu. Özellikle devlet başkanlarının da bahsi geçen uzay araştırmaları ve çalışmalarıyla çok yakından ilgilendiğini tüm Dünya basını da biliyor. Gündemle alakalı olarak, bahsi geçen konunun ekonomiyi düzeltmek ve biraz olsun bütçeyi rahatlatabilmek adına böyle bir çalışma içine girildiği de kendileri tarafından belirtildi.

Harcamaların kısılmasından sonra ABD ile bu konuda pek rekabet edemeyeceği aşikar olan Rusya’nın nasıl bir politika izleyeceği ise merak ediliyor. Uzay araştırmaları konusunda adeta birbiriyle yarışan iki ülke konumundaki ABD ve Rusya, bu konuyla alakalı çalışmalarıyla sürekli gündemdelerdi zaten. Ancak bahsi geçen ekonomik harcamaları kısıtlama işinden sonra, yürütülecek çalışmalara yönelik pek bir bilgi mevcut değil.

Rusya ekonomisinde küçülmeler devam ediyor, harcamalar da kısıtlandı. Önümüzdeki günlerden itibaren bilgi aktarıldıkça sizlere ulaştırıyor olacağız.

Ayrıca ülkemize yönelik doğalgaz kesimlerine gideceği belirtilen Rusya’nın böyle bir işlem yapmak yerine, % 33 oranında bir artış dahi sağladığı da ortaya çıkmıştı. Ekonomik açıdan zor durumda olduğunu, kesin bir dille Türkiye’ye yönelik koyduğu ambargoyu uygulamamasından anlamak mümkün.

Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL | isbilgisi.comYorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.