Rus Ekonomisi Çökmek Üzere

17 Aralık 2015 Perşembe, 11:57

Rusya Ekonomisi Özellikle Petrol Fiyatlarından Sonra Çöküşe Geçti.Özellikle son dönemlerde petrol fiyatlarında yaşanan krizlerin neden olduğu çöküntüde Rusya zor zamanlar geçiriyor. ABD’ye karşı hamleler yapan Rusya bu konuda başarısız olurken petrol üzerinden toplamda 100 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Maxim Oreshkin bir açıklamada petroldeki her 1 dolarlık düşüşün, gelirlerini yaklaşık 2 milyar dolar azalttığını söylemişti. Her geçen ay rezervleri kademe kademe eriyen Rusya ekonomisi, tarihinin en yüksek merkez bankası rezervine Temmuz 2008’de ulaşmıştı. Rusya ekonomisinin o günkü rezervi 582 milyar dolara eşitti. 2008 yılının Temmuz ayından sonra ise; küresel krizin etkisiyle Brent Petrol fiyatları 4 ay içinde şu an zorladığı 36 dolar seviyelerine geriledi.

EKONOMİ ÇÖKMEK ÜZERE

Rusya’nın 4 ayda rezervleri %30 eriyerek 411 milyar dolar seviyesine indi. Rus ekonomisi o dönem şanslıydı. Çünkü petrol fiyatları 36 dolar seviyelerinde uzun süre tutunamadı ve küresel krizin dizginlenmesiyle birlikte, 6 yıl boyunca Rusya ekonomisine can simidi oldu. Şu an ise Brent Petrol fiyatları tekrar 2008 yılındaki dip seviyesine kadar geriledi. Ancak bugün ile 2008 yılı arasında çok fark var. Öncelikle Rus ekonomisi 36 dolar seviyelerine bu kez 311 milyar dolar rezervle yakalandı.

PETROL FİYATLARINA DAHA FAZLA DAYANMAK MÜMKÜN DEĞİL

Petrol fiyatlarının son dönemde gördüğü 35 dolar fiyatı artık petrol fiyatlarının giderek ölmeye başladığını ve zararın ne denli büyük boyutlarda olduğunu göstermektedir. Uzmanlara göre Rusya’nın daha fazla bu fiyatlardaki Brent Petrol’e direnci kalmayacaktır. Zaten şu an büyüme tarafında en ufak bir tepki veremeyen Rus ekonomisinde, rezervlerin nereye kadar erimesine tahammül edileceği de önemli bir sorudur.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.