Referandum Sonucu Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, referandum sonuçlarının ekonomiye etkisi ile ilgili konuştu.

Referandum Sonucu Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, referandum sonuçlarının ekonomiye etkisi ile ilgili konuştu.

11 Mart 2017 Cumartesi 23:30
Referandum Sonucu Ekonomiyi Nasıl Etkileyecek?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, referandum sonuçlarının ekonomiyi nasıl etkileyeceği hakkında açıklamalar yaptı ve "belirsizliğin azalması liraya olumlu yansır" dedi. Bir televizyon programına katılan Başbakan Yardımcısı Şimşek, gündem ile ilgili konuştu. 

Referandumdan Hayır Çıkarsa Ne Olur?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, referandum sonucunun hayır olması durumunda belirsizlik ortamı olacağını ve ekonominin olumsuz etkileneceğini söyledi. Bu konu hakkında Şimşek: "Hayır çıkarsa, Türkiye çok zor ve krizlere gebe bir döneme başlayacak." dedi. Parlementer sistem ile istikrarın sağlanamadığını belirten Şimşek, konu ile ilgili açıklamalarına devam etti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek: "Eğer 16 Nisan'da ülkenin önü açılır ve Türkiye'deki belirsizlik azalır, hemen arkasından hükümetimiz şu anda planladığı gibi kalan bütün diğer yapısal reformları hızlı bir şekilde yaparsa liradaki değer kaybı da devam etmez, kalıcı olmaz. Tabii küresel faktörler var, ben genel konuşuyorum. Yani Türkiye ekonomisindeki performans güçlenince liraya olumlu yönde yansır. Siyasi belirsizlik azaldığı zaman, reform potansiyeli, beklentileri arttığı zaman kesinlikle o da olumlu yansır." dedi.

Ekonomik gidişat ve dünya üzerinde yaşanılan ekonomik konular ile ilgili de açıklamalar yapan Şimşek, Rusya ile Türkiye ilişkilerinden de bahsetti.

Rusya ve Türkiye arasında yaşanılan gelişmeler ile ilgili "Rusya ile ilgili (turizmde) rekor ihtimali çok yüksek. Çok hızlı bir şekilde 2015 kasım öncesine dönüş söz konusu, zaten başladı. Ocakta Rusya'dan gelen turist sayısında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 80'in üzerinde bir artış var. Dolayısıyla bu devam edecek. Rusya'daki bu güzel gelişme Avrupa'daki kayıpları ne kadar telafi eder, bu önemli." diyen Şimşek, Türkiye'nin gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

İş Bilgisi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol