Petrol Fiyatlarında Dip Rakamlar Boy Gösteriyor

21 Ocak 2016 Perşembe, 10:28
Petrol Fiyatlarında Dip Rakamlar Boy Gösteriyor

Petrol Fiyatları Her Geçen Gün Dibe Çökerken Bazı Ülkeler İçinse İflas Çanları Çalıyor.WTI türü ham petrolün varil başına fiyatı, şubat vadeli işlemlerde 27 doların altına düşerek 26,85 dolara kadar geriledi. Böylece, 2003’ten beri en düşük seviyesine gerileyen ham petrol fiyatlarında İran üzerindeki yaptırımların kaldırılması, ABD’nin petrol ihracatına yönelik yasağın kaldırılması ve Çin’deki büyümenin yavaşlamasıyla düşen küresel talep gibi etkenlerin belirleyici olduğu belirtiliyor.

BEKLENTİ FİYATLARI DÜŞÜRECEK

Ayrıca, doların diğer para birimlerine göre değer kazanmasının, petrol ithal eden ülkelerin alım güçlerini zayıflatıp, küresel petrol talebini olumsuz etkilediği ve petrol üreticisi ülkelerin üretimde kesinti yapmamasının piyasadaki arz fazlasını artırarak, fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği öngörülüyor. Analistler, ABD’de yarın açıklanacak haftalık petrol stoklarına yönelik yükseliş beklentisinin fiyatları daha da aşağı çekebileceği uyarısında bulunuyor.

Bu arada, New York borsasında endekslerin, petrol fiyatlarındaki rekor düşüş paralelinde kayıpları artıyor. 19.45 sularında Dow Jones Endeksi yüzde 3,44, Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 3,54 ve Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 3,48 düşüşle işlem görüyor.Yorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.