Perakende sektörünün en büyük 3 sorunu

03 Nisan 2015 Cuma, 20:53
Perakende sektörünün en büyük 3 sorunu

Perakende sektörünün son dönemlerde zorluk yaşadığını ve bu sektördeki yatırımcıların zorlandıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

PERAKENDE SEKTÖRÜNÜN EN BÜYÜK 3 SORUNU

Perakende sektörünün son dönemlerde zorluk yaşadığını ve bu sektördeki yatırımcıların zorlandıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle 2015 yılında ekonominin iyiye gidiyor olmasının yanında aynı zamanda da yatırımcılar dolar kuru üzerinden ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Doların hızlı artması ve bir anda yükselmesi perakende sektöründe iş yapanları ciddi şekilde etkiledi diyebiliriz. AVM dediğimiz büyük alışveriş merkezlerindeki yabancı yatırımcılar Türkiye’den çekilmeyi düşünürken yerli yatırımcılar ise dışarıdan ithal mal getirmekte zorlandıklarını söylüyorlar. Eğer sizlerde bu sektörlerden birisine giriş yapmayı düşünürseniz öncelikli olarak 2015 yılındaki bu zorluklara göz atmalısınız.

Perakende sektörünün ilk 3 sorunu isterseniz sizlerle paylaşalım.

DÖVİZ KURLARINDA ARTIŞ: Döviz kurlarındaki artış maalesef özellikle yabancı üreticiyi Türkiye’de zora sokmakta ve alınan ürünler satılmamaktadır. Zararına satışlar yapan yabancı yatırımcılar döviz kurlarının aşağı çekilmesini dört gözle bekliyorlar.

DOLARA ENDEKSLİ KİRA FİYATLARI: Kira fiyatlarının dolara bağlı olarak AVM’lerde alınıyor olması birçok kişiyi zor durumda bıraktığı gibi özellikle ülkemizdeki yabancı yatırımcılar kiraların artışından hiç mutlu değiller. Birçok yabancı yatırımcı doların bu seviyede devam etmesi halinde mağazalarını kapatacağını belirtirken kiraların artmasından dolayı yaptıkları zamlardan da vazgeçmeye başlıyorlar. Çünkü satışların ciddi anlamda gerilediğini ve satışlarda ciddi zararlar edildiğinin de altını çiziyorlar.

GÜMRÜK İŞLERİ: Gümrükte yaşanan sıkıntılarda en çok perakende sektörünü etkilemektedir. Özellikle şuanda ayakkabı ve çanta satıcılarının zorlandığını ifade eden yatırımcılar uzun oluşan kuyruklardan dolayı satışlarda geciktiklerini ve bu durumun olumsuz etkiler ile kendi ekonomilerine yansıdığını ifade etmektedirler.

İŞTEN AYRILANLARIN EN BÜYÜK NEDENLERİ SEKTÖRÜN CANSIZLIĞI

İşten ayrılanların en büyük nedenleri sektörün canlı olmamasıdır. Sektörün canlı olmaması ve sektördeki ekonomik olarak zorlukların yaşanması işten çıkmaya zorlamaktadır. Özellikle maaş alamama ya da diğer sıkıntıların çokça yaşanması işten ayrılmalara neden olmaktadır.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.