Otomobil Sigortacılığında Yeni Yapılanma

21 Mart 2016 Pazartesi, 09:23

Tüm yedek parçalar takibe alınıp, sigortalı araçlara takılıp takılmadığı tespit edilecek. Otomobil Sigortacılığında Yeni Yapılanma

Trafik kazaları veya diğer sebeplerden ötürü araçların kazaları, yedek parçaları, ya da onarım bakım işlemleri gibi tüm faaliyetlerde sigortacıyı, vatandaşı ve işletmeleri korumak, güvenilirliği artırmak ve en çok da trafiği daha güvenli bir nokta haline getirmek için son derece önemli bir adım atıldı. Yapılacak olan düzenleme ile birlikte araçlara takılan yedek parça, izlemeye alınacak.

Elektronik ortamda barkodlanan yedek parçalar, sigortalı bir araca takıldı mı veya takılmadı mı sorularının tesbiti yapılacak. Ayrıca bu sayede hasar tesbit, kaza ödenekleri ve tamir masrafları gibi noktalarda da tüm tarafları korumaya yönelik adım atılmış olacak.

Sigortacılar oto yedek parça ve bakım işlerine yönelik servis noktasında sertifikasyon işlemleri sağlayan bir şirket kuruldu. Bu şirket, tamirhaneleri, sigorta şirketlerini, otomobil kullanıcılarını ve trafik güvenliğini de gözetmiş olacak. Masraf maliyetlerini değerinde ve ölçütünde hazırlayacağı gibi yüksek fiyatlar ile sigorta şirketleri ve otomobil kullanıcılarını da mağdur etmemeyi amaçlıyor. Bu sayede otomobil sigortacılığında yeni yapılanma dönemi başlamış olacak.

Türkiye Sigorta Birliği bünyesinde hazırlanan bu oluşum, trafikte donanım ve teknik konulardan yeterli araçların bulunurluğunu da artıracak. Dolayısıyla trafikte trafik ortamı için daha uygun araçlar görünmeye başlayacak. Ayrıca ilk noktada hedeflerin tamirhaneler olduğunu belirtmekte de fayda var.

Özellikle tüm yedek parça ve donanımla etiket veya barkod sistemi getirilerek, takibi yapılacak. Bahsi geçen yeni düzenleme ile birlikte hem verilen hizmetin takibi yapılacak, hem sigorta şirketleri eş değer yedek parça probleminden kurtulmuş olacak hem de otomotiv sektörüne ciddi anlamda katkılar sağlanmış olacak.

Özge Özyeğin | isbilgisi.comYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.