Naylon Poşetler Artık Yasaklanacak

TPF tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2018 itibari ile marketlerden ve mağazalardan naylon poşet yasaklanacak.

Naylon Poşetler Artık Yasaklanacak

TPF tarafından yapılan açıklamaya göre, 1 Ocak 2018 itibari ile marketlerden ve mağazalardan naylon poşet yasaklanacak.

28 Mart 2017 Salı 16:46
Naylon Poşetler Artık Yasaklanacak

TPF Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, atık yönetmeliğinin değişeceğine dair bilgiler verdi. Alışverişlerde müşteriler artık file ve bez torba kullanımına yöneltilecek. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim  Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek, basın toplantısı ile gelişmeleri değerlendirdi.

1 Ocak 2018 tarihi itibari ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve giyim, ayakkabı gibi tüm mağazalarda yasaklanacağı belirtildi.

Naylon poşetin zararlarından bahsedilen toplantıda, naylon poşet kullanımının azaltılması için atılacak adımlardan da bahsedildi. 

Yeni düzenleme ile birlikte marketler artık müşterilerine file ya da bez torbalar hediye edebilir. Bir süre sonra ise paralı bir şekilde bu poşetler verilecek.

Altunbilek, "Alışverişlerde müşterilerimizi file, bez torba  kullanımına yönlendireceğiz. Geçiş sürecinde karton veya bez alışveriş torbası  hediye edeceğiz. Avrupa'da yasak olduğu için müşteriler alışverişe gelirken  alacakları ürünleri koyacakları file veya kaplarla geliyor. Yıl başından itibaren naylon poşetlerin az kullanılması veya  kullanılmaması için belki direkt paralı diyemeyiz ama mutlaka zararlarını  anlatmalıyız, anlatacağız. Bu bilinci müşteriye aşılayacağız." ifadelerini kullandı.

öründe yaşanması gereken  "Verimli Dönüşüm" konusunu katılımcılarla paylaşacak." diye konuştu.

Naylon poşet ile ilgili gelişmelerin neler olacağı merakla bekleniliyor.
 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol