Home / Ekonomi / Merkez Bankası Resskont Kredisi Kullanımını Yaygınlaştırıyor!

Merkez Bankası Resskont Kredisi Kullanımını Yaygınlaştırıyor!

(TCMB) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Reeskont Kredi İmkanını Yaygınlaştırıyor
Merkez Bankası Resskont Kredisi Kullanımını Yaygınlaştırıyor.

(TCMB) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası reeskont kredi imkanını yaygınlaştırıyor  döviz rezervlerine sağlanacak katkının artması için resskont  kredi  limitini 17 milyar dolardan 20 milyar dolara yükseltti

TCMB’nin yaptığı açıklamada ”Bu tutarın 17 milyar dolarlık bölümü Türk Eximbank’a, 3 milyar dolarlık bölümü ise ticari bankalara tahsis edildi” bilgisi verildi

Toplam kredi limit artış miktarına uygun olarak firma bazında kredileri ; dış ticaret şirketleri için 300 milyon dolardan 400 milyon dolara diğer firmaları ise 250 milyar dolardan 350 milyon dolara yükseltti

TCMB yaptığı açıklamada  “Limit artışları çerçevesinde Bankamızın reeskont kredisi imkânının daha fazla kullanılacağı ve döviz rezervlerine katkının artış göstereceği öngörülmektedir” diyerek belirtti.

REESKONT KREDİSİ NEDİR?

Reeskont kredisi, bir banka tarafından iskonto edilmiş bir borç senedinin bir merkez bankası tarafından iskonto edilmesi sonucu karşılığında verilen kredidir.

Örneğin Şirket B , şirket A’ dan ticari alışveriş karşılığında alınan borç senedidir . Paraya ihtiyacı olan şirket aldığı borç senedini iş yaptığı bankaya vererek iskonto ederek yani  kırdırarak  parasını alabilir .

Merkez bankaları piyasaya para sürmek amaçlı bankaların borç senetlerini bir kez daha kırabilir Merkez bankacılığının en önemli esaslarından biriside varlıkları mümkün olduğunda kısa  vadede olmasıdır.

Merkez bankası  reeskont ederek piyasaya likidite veriyorsa bunun vadesinin en kısa vadede olmasını  ve mümkünse gecelik olmasını ister bu özellikte Merkez Bankasının  para politikasında esnekliğini gösterir.

İstediği zaman verdiği likiditeyi çekebilmek demektir.

Merkez Bankalarının geleneksel para politikalarından biride reeskont kredileridir.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir