Memur Alımları 80 Bini Aşabilir

Memur Alımları 80 Bini Aşabilir

Memur Alımları 80 Bini Aşabilir

Memur Alımları 80 Bini Aşabilir

22 Ekim 2016 Cumartesi 10:13
Memur Alımları 80 Bini Aşabilir

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın önümüzdeki yıl kamuya alınacak memur sayısının emekliler hariç ve bürüt 60 bin civarında olacağını açıkladı. Emekli olan ve vefat eden memurların yerine yapılacak atamalarla birlikte 2017 yılında alınacak memur sayısının 80 bini aşabileceği hesaplanıyor.Resmi kayıtlara göre 2012 yılından bu yana kamuda çalışan memur sayısı tam 409 bin kişi birden arttı. Emekli olan, vefat eden ve kamudan ayrılanlar da dikkate alındığında net memur alımının bu sayının çok üzerinde olduğunu gösteriyor. Aynı dönemde emekliye ayrılan memur sayısı ise 135 bin kişi arttı.

Devletin kayıtlarına göre, bu yılın temmuz ayına kadar olan 7 aylık dönemde yaklaşık 20 bin memur emekliye ayrıldı. Yıl sonuna kadar kamudan emeklilik ve benzeri yollarla ayrılacak memur sayısının 40 bini bulacağı hesaplanıyor. Buna göre, önümüzdeki yıl bu şekilde boşalacak kadroların yüzde 50'si kadar atama yapılması halinde devletin 60 binin dışında en az 20 bin kişiyi daha memuriyete alabileceği belirtiliyor. Bu da önümüzdeki yıl kamuya alınacak memur sayısının 80 bini aşabileceğini gösteriyor.

Bu sayı kamunun genel personel ihtiyacı dikkate alınarak hesaplanıyor. Özellikle sağlık, güvenlik, eğitim ve yargı alanındaki personel açığının kapatılması amacıyla memur alımı ağırlıklı olarak bu alanlara kaydırılıyor. Bütçe imkanları doğrultusunda kamuya alınacak personel sayısının belirlenmesinde ayrıca mevcut kadroların emeklilik, ölüm, istifa ve nakil gibi nedenlerle boşalması da etkili oluyor. Bu şekilde boşalan kadroların tamamı için değil, yüzde 50'sine kadar olan oranlarda atama yapılabiliyor.

Son Güncelleme: 22.10.2016 10:13
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol