Maaş Zamları Seçimden Sonra Ne Zaman Yapılacak

01 Kasım 2015 Pazar, 07:46
Maaş Zamları Seçimden Sonra Ne Zaman Yapılacak

Asgari Ücret, Memur Maaşları ve Taşeronlara Yönelik Çalışmaların En Erken Ne Zaman Sonuç Vereceği Açıklanıyor.Seçim vaatlerini 2 ay boyunca neredeyse her gün dinledik. Dinlediğimiz bu süre zarfında herkesin bir takım vaatler verdiğini ve özellikle maaş konusuna çok ciddi şekilde değindiğini gördük. Fakat şuanda milyonlarca insanın aklında acaba bu verilmiş olan vaatlerin hangi tarihte gerçekleşeceği sorusu yer almaktadır. Duruma siyasi açıdan bakacak olursak birçok siyasi lider verilen vaatleri hemen harekete geçireceğini ve en geç 3 – 6 ay içerisinde sonuç vereceğini ifade ediyor ancak; ekonomik duruma baktığımız zaman ise bunun 1 yıldan önce mümkün olmadığı görülmektedir.

Hangi siyasi parti olursa olsun, hükümete geldikten 1 yıl içinde kesinlikle zam yapamayacaktır. Ülkenin ekonomik durumu göz önüne alındığında ve dolar ile Euro düşmediğinde ülkedeki hiçbir maaşın zamlanması mümkün olmayacaktır. Her ne kadar siyasiler zam yapacaklarını belirtseler bile uzmanlarda en erken zamların 1 yıl sonra gelebileceği kanaatinde olduklarını belirtiyorlar.

ASGARİ ÜCRET

Asgari ücret için öncelikli olarak Aralık 2016 sözleri geçmeye başlandı. Daha sonrasında ise Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklama yaparak bunun 2015 yılının sonuna kadar biteceğini ve maaşların verileceğini söyledi ancak; son durumda 1,300 TL zam yapılması çok zor olmayacak gibi duruyor. Mevcut maaş zaten şuanda net 1050 TL civarlarında iken, buna 250 – 300 TL zam yapmak aslında çokta zor olmayacaktır.

TAŞERONA KADRO

Ülkede 100 veya 20 milyon oy almış olan her partinin öncelikli hedefi taşeron içlileridir. Ülkede 2 milyona yakın bulunan taşeron işçileri aileleri ile beraber 3,5 milyona ulaşıyorlar. Onlara bir kadro vaat etmek, neredeyse 3 milyon oya sahip olmak demektir. Yine bu seçimlerde de birçok vaatler verildi ancak; bununda gerçekleşmesi en az 1 yıl sürecektir. Birçok taşeron bu süreyi 1 – 6 ay arasında zannetse de, işin aslı maalesef daha farklıdır.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.