Kredi Kartı Harcamaları Her Geçen Gün Artıyor

08 Ocak 2016 Cuma, 10:13
Kredi Kartı Harcamaları Her Geçen Gün Artıyor

Kredi Kartını Kullanan Milyonlarca İnsan Sadece Yılbaşı Haftasında Kredi Kartları İle 11 Milyar TL Harcama Yaptı.Yurdun büyük bölümünde görülen yoğun kar yağışının etkisiyle 2016 yılı evlerde karşılanırken, alışverişler de İnternet’ten yapıldı. Son yıllarda İnternet erişiminin ve akıllı telefon sahipliğinin artmasıyla alışveriş alışkanlıkları da değişiyor. Yılbaşı haftasında kredi kartı ve banka kartıyla ödemeler yaklaşık 11 milyar lirayı buldu.

İNTERNETTEN ALIŞVERİŞTE ARTIŞ

Mağazalardaki tüm ürünler artık cep telefonu, tablet ve bilgisayar uygulamalarından da satın alınabiliyor. Tüketiciler oturdukları yerden bu ürünleri satın alabiliyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden genç nüfusuyla dikkati çeken Türkiye’de, İnternet’ten alışverişte son dönemde ciddi artışlar oldu.

KARTLI ÖDEMELERİN YÜZDE 17’Sİ İNTERNETTEN

Bankalararası Kart Merkezinden (BKM) edinilen bilgiye göre, 2015’in son gününde kartlı ödemelerin yüzde 17’si İnternet’ten yapıldı. 31 Aralık 2015’te ulaşılan bu oran, aralık ayının en yüksek seviyesine çıktı.

11 MİLYAR LİRA ÖDEME

Yılbaşı alışverişlerinin yoğun olduğu 26-31 Aralık tarihlerinde yaklaşık 11 milyar TL’lik kartlı ödeme yapıldı. Bu ödeme tutarı 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 18’lik bir artışa karşılık geldi. Bu harcamaların yüzde 19’u “market”, yüzde 9’u “giyim ve aksesuar”, yüzde 7’si “elektronik ve bilgisayar” alışverişlerinden oluştu. Aynı dönemdeki harcamaların yüzde 7’si “akaryakıt” ve yüzde 7’si “gıda” alanında yapıldı. Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.