Kıdem Tazminatına Değişiklik Yolda

17 Mart 2016 Perşembe, 11:32
Kıdem Tazminatına Değişiklik Yolda

Brezilya tarzı bir kıdem tazminatı hazırlanıyor. Kıdem Tazminatına Değişiklik Yolda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir kıdem tazminatı düzenlemesi için düğmeye basmış durumda. Kıdem tazminatına yeni getirilmesi planlanan değişiklik ile, işverenler çalışanların kıdem hesabına her ay belirlenen miktarları ödemek durumunda kalacak. Bu sayede işyerinde ve işletmelerin tümünde kıdem tazminatı ile alakalı problemler yaşanmayacak. Özellikle yüksek kıdem tazminatı olan kişileri ilgilendiren bu durum, aslında bir samba modeli.

Brezilyada Uygulanıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bahsi geçen değişikliği Brezilya’dan biliyor. Kıdem tazminatına yönelik değişiklikler ve bir standarta kavuşturulması noktasında düzenleme ihtiyacı hissedilmesinden kaynaklanan araştırmalar sonucu bazı ülkelerin kıdem tazminatına yönelik yaptığı çalışmalar izlendi. Bu ülkelerin arasında Brezilya ve Avusturya da bulunuyor. Bahsi geçen değişiklik zaten Brezilya’da uygulanmakta olan bir sistem. Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bahsi geçen düzenleme için çoktan düğmeye bastı.

Ayrıca bu modelde, İşveren işçinin iş sözleşmesini haksız bir şekilde fesihe giderse, belgelendirilen kıdem tazminatının yüzde 40 ını da tazminat olarak işçiye ödemek durumunda kalıyor. Bu noktadan hareketle % 10 luk bir kısmını da devlete ödemek zorunda oluyor. Ayrıca bu konuda işçinin haksız olduğu bir nokta ile fesih işlemi yapılmışsa, işçi hesapta biriken parayı çekemeyebiliyor.

Bu konuda da işçi ve işveren arasında iş hakkı ve sosyal haklar olarak karşılıklı saygı sağlanması amaçlarına da hizmet edilmesi amaçlanıyor.

Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL | isbilgisi.comYorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.