Kıdem Tazminatı ile İlgili Önemli Gelişmeler

Kıdem tazminatı konusu ile ilgili olarak 11 milyon çalışanı ilgilendiren önemli bir gelişme yaşanıldı.

Kıdem Tazminatı ile İlgili Önemli Gelişmeler

Kıdem tazminatı konusu ile ilgili olarak 11 milyon çalışanı ilgilendiren önemli bir gelişme yaşanıldı.

10 Mart 2017 Cuma 18:59
Kıdem Tazminatı ile İlgili Önemli Gelişmeler

Çalışanları yakından ilgilendiren kıdem tazminatı konusu ile ilgili son zamanlarda yaşanılan tartışmalar son buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazmşnatı ile ilgili aksaklıkları gidermeye çalıştıklarını, tazminatta artışın olabileceğini belirtti. 

Bakan Müezzinoğlu konu ile ilgili olarak, Fatih Belediyesi öncülüğünde hayata geçirilen Yenilikçi Projeleri Geliştirme Merkezi (YEPGEM) ile teknoloji tabanlı yenilikçi projelerin sergilendiği programda açıklama yaptı. "Şu anda 11 milyon çalışanımız var. 11 milyon çalışanımızın yaklaşık yüzde 85’i kıdem tazminatından istifade edemiyor. Burada biz alın terinin hak ve hukukunu korumak ve çalışanımızın hak ve hukukunu çalıştıranın cebinde veya yetkisinde tutmak yerine güçlü bir fonda tutalım" diyen Bakan Müezzinoğlu, konuya açıklık getirdi.

Kıdem tazminatı ile ilgili ortada bir dedikodunun dolaştığını belirten Bakan Müezzinoğlu, önemli açıklamalarına devam etti. Çalışanların yüzde 85'inin kıdem tazminatından faydalanamadığını da belirten Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatını işverenin cebinde değil bir fonda tutalım dedi.

Çalışanların haklarını kaç ay çalıştıysa ona göre değerlendirmeleri gerektiğini belirten Müezzinoğlu, aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Şu anda bizim 11 milyon çalışanımız var. 11 milyon çalışanımızın yaklaşık yüzde 85’i kıdem tazminatından istifade edemiyor. Burada biz alın terinin hak ve hukukunu korumak ve çalışanımızın hak ve hukukunu çalıştıranın cebinde veya yetkisinde tutmak yerine güçlü bir fonda tutalım. Ve o çalışan ihtiyaç duyduğunda veya hak ettiğinde üç ay çalışmıştır, altı ay çalışmıştır, altı sene çalışmıştır, 16 sene çalışmıştır, orada hakkının ne kadar olduğunu bilecek, görecek ve onu ne zaman istiyorsa değerlendirecek. Çünkü o onun hakkıdır. Dolayısı ile bu anlamda emeğin hakkını koruyan, emeğin hakkını merkeze alan, emeğe zemin hazırlayan, işverenin de bu anlamda 10 yıl sonra karşısına işte 10 milyon kıdem tazminatı ödeme mecburiyeti çıktı. Veya ödeme koşulları çıktı, ödeyemiyor. Kim mağdur oluyor, işçi mağdur oluyor. İşveren de mahcup oluyor. Dolayısı ile işçinin de, işverenin de hak ve hukukunu koruyan kıdem tazminatı fonu. 1975’te çıkan İş Kanunu bize fon kurulmasını öneriyor. Fon kurulamamış, niye? İşçinin yüzde 90’ı mağdur oluyorsa işveren niye rahatsız olsun ki. Bu paralar işverenin cebinde birikiyor, kullanılıyor, değerlendiriliyor. Burada namuslu, dürüst işveren de rahatsız. Bu fonun kendi kasasında 10 yıl biriktirmek, tutmak gibi durumu yok. Ama hiç beklemediği anda birdenbire planları bozuluyor. Buna işçilerimizden talep var, işverenlerimizden talep var, yalnız işçi sendikalarımız olumsuz bakıyor"

Kıdem tazminatı ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İş Bİlgisi

Anahtar Kelimeler:
Kıdem Tazminatı
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol