Katar'dan Son Karar!

Ünlü iş adamı Abdurrahman Ensari, Katar’ın ekonomik entegrasyon ile gıda maddesini körfez işbirliği ülkelerinden ithal ettiğini söyledi.

Katar'dan Son Karar!

Ünlü iş adamı Abdurrahman Ensari, Katar’ın ekonomik entegrasyon ile gıda maddesini körfez işbirliği ülkelerinden ithal ettiğini söyledi.

20 Haziran 2017 Salı 19:15
Katar'dan Son Karar!

Gıda ihtiyacının %90ını ithalat ile karşılayan Katar Bunun %40ını Birleşik Arap Emirliklerinden karşılıyor. Anlaşmazlıklar sonrasında Körfez ülkeleri tarafından abluka uygulanan Katar’da alınan kararlar sonucunda. Yatırımcıların ve iş adamlarının gıda sektörüne yönelmesi bekleniyor. Yatırımlarını Gıda sektörüne yönlendirecek olan Katar iş adamları yaptıkları açıklamada körfezde yaşanan krizden sonra Katar’da Hayati öneme sahip olan gıda sektörüne önem vermemenin zararlarından bahsettiler. Bazı Katarlı iş adamları gıda sektörüne yönelik araştırmalara başladığını belirtti. Uzun zamandır ara sıra dile getirilen konu bu krizle birlikte hızlı bir atılıma dönüşecek gibi görünüyor.

birlesik-arap-emirlikleri.jpg

Katar Kendi Gıda Sanayisini Oluşturmalı

Katarlı iş adamı Abdurrahman Ensari, Katar’ın ekonomik entegrasyonla çoğu gıda maddesini körfez işbirliği ülkelerinden ithal ettiğini açıkladı. Ensari Katarın kendi iç gıda sanayisini oluşturmasını gerektiğini söyledi. Katar’ın bu gelişmelerle birlikte gıda ithalatını düşürmesi ve gıda sorununa kesin çözümler getirmesi bekleniyor. Fakat Ensari’nin dile getirdiği bir diğer sorun ise katarın meyve sebze üretimini yerel tesislerle karşılamasının mümkün olmayacağı. Katar, daha önce gıda güvenliğini sağlamak amacıyla yurt dışında yatırım yapmak için “HASAD” adlı şirketi kurmuştu. Bilindiği gibi Arabistan yarım adasında bulunan Katar kurak bir iklime sahip ve sıcaklık ortalamaları çok yüksek olduğundan sebze ve meyve üretimine müsait bir iklime sahip değil. Bu konuda Katarlı iş adamlarının nasıl adımlar atacağı ve nasıl yatırımlar yapacağı ise bir diğer merak konusu. Daha önceden böyle bir yatırımları olmadığı için Katarlı iş adamlarının adımlarını doğru ve temkinli atmaları gerekecek.Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ,Bahreyn ve Yemen 5 Haziran’da Katar’la ilişkilerini kestiklerini duyurup ülkelerinin hava sahalarını kapatan ülkeler 48 saat içinde Katarlı diplomatların ülkelerini terk etmelerini istemişti. Ayrıca Suudi yönetimi Katar’ın Tek kara sınırını da kapattı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol