Kadrolaşmadan Hangi Taşeron İşçileri Yararlanabilecek?

23 Mart 2016 Çarşamba, 09:11
Kadrolaşmadan Hangi Taşeron İşçileri Yararlanabilecek?

Bakanlar Kurulu toplantısından çıkan kararla taşeron işçileri kadrolaştırılacak. Peki kimler bu imkana sahipler? Kadrolaşmadan Hangi Taşeron İşçileri Yararlanabilecek?

Uzunca süredir binlerce taşeron işçisini sabırsızlıkla bekleten konu dün itibariyle açıklığa kavuşturulmuştu. Taşeron işçilerinin tamamının asıl veya yardımcı iş niteliği farketmeksizin, tüm taşeron çalışanlarının kadrolaştırılacağı bilgisi de ulaştırılmıştı. 700 bin taşeron işçisi için sevindirici haberin gelmesiyle akıllarda bir soru işareti daha oluşmuştu. Kadrolaştırma meclise 1-2 hafta içinde gönderilecek tasarı ile çözüme kavuşturulacak. Meclise 1-2 haftada sunulacak olan bu tasarı neyi kapsayacak?

Meclise gönderilecek olan tasarıda aslında çok büyük bir kitle olan tüm taşeron işçilerinin kadrolaştırılması konusu var.

Peki, kadrolaşmadan hangi taşeron işçileri yararlanabilecek?

Şuan 720 bin taşeron işçisi bulunuyor ve bunların tamamı kamuda istihdam edilip, kadrolaştırılacak. Burada asıl ve yardımcı iş niteliğinde çalışıyor olmak yetiyor ve kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde görev yapıyor olmalarıyla birlikte, 1 Kasım 2015 tarihinden önce işe girmiş olanlar kapsama dahil ediliyor. Yani 1 Kasım 2015 tarihinden önce göreve başlamış, kamu idareleri, belediyeler veya il özel idarelerinde görev yapan taşeron işçileri kapsama dahil edilecek. Ayrıca bu kişilerin de halen görevine devam ediyor olması gerekmektedir. 

İlgili kanun çıktığında 1 ay içerisinde ilgili personeller, ilgili kurumlara başvuruları yapacak ve eğer bu yönde çalışma gerçekleşmişse ve ihtiyaç dahilindeyse göreve başlatılacaklar. Maaşları da eski maaşlarından devam ettirilecek. Ayrıca adaylardaki Devlet Memurları Kanunu ve gerekli güvenlik şartları da ek olarak araştırılarak yürütülecek ve uygulamaya konacak.

Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL | isbilgisi.comYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.