İstihdam Artışı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'de istihdamın artması ve işsizliğin azalması için çalışmalar devam ediyor.

İstihdam Artışı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'de istihdamın artması ve işsizliğin azalması için çalışmalar devam ediyor.

21 Nisan 2017 Cuma 15:09
İstihdam Artışı İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Türkiye'de istihdamın artması, işsizliğin azalması için başlatılan seferberlik hız kesmeden devam ediyor. İşsizlik Sigortası Fonunda, istihdam artırıcı tedbirler için ayrılan oran yüzde 30 olarak belirlenmişti. Şimdi ise o oran yüzde 50'ye çıkarıldı. İşsizlik Sigortası Fonunda istihdamı artırıcı tedbirler için ayrılan oran 2017 ve 2018 yılları için yüzde 30'dan yüzde 50'ye çıkarıldı.

İşsizlik Sİgortası Fonu gelirlerine ait, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen amaçlar için kullanılacak oran daha önce yüzde 30 olarak belirlenmişti. Şimdi ise alınan bir karar ile bu oran yüzde 30'a çıkarıldı.

Bakanlar Kurulu'nun konu ile ilgili kararı Resmi gazete'de yayımlandı.

Buna göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesinin yedinci fıkrası ile yüzde 30 olarak belirlenen ve işgücünün istihdam edilebilirliğini artırmak, çalışanların vasıflarını yükselterek işsizlik riskini azaltmak ve teknolojik gelişmeler nedeniyle işsiz kalması beklenenlerin başka alanlara yönlendirilmesini sağlamak, istihdamı artırıcı ve koruyucu tedbirler almak ve uygulamak, işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetleri temin etmek, işgücü piyasası araştırma ve planlama çalışmaları yapmak amacıyla kullanılması öngörülen İşsizlik Sigortası Fonu bir önceki yıl prim gelirlerinin oranı, 2017 ve 2018 yılları için yüzde 50’ye çıkarıldı.

Türkiye'de istihdam seferberliği için başlatılan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Türkiye Mayıs ayında hedeflediği istihdam oranları ve yıl sonunda hedeflediği istihdam oranlarına ulaşabilmek için önemli adımlar attı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol