İşsizlik Maaşı Talebinde Artış Var

19 Mart 2016 Cumartesi, 11:07
İşsizlik Maaşı Talebinde Artış Var

İşsizlik kara yüzünü göstermeye devam ediyor.İşsizlik Maaşı Talebinde Artış Var

Şubat ayında işsizlik maaşına başvuranların sayısı, bir önceki aya oranla % 48 artış gösterdi. İşsizliğin en temel göstergelerinden olan işsizlik maaşına olan başvuruların artması, kara yüzünü göstermeye başladı. Binlerce vatandaş işsiz. Hatta milyonlarca olarak ifade etmek daha doğru. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan işsizlik raporuna göre 10 kişiden 1 i işsiz. Dolayısıyla vatandaşların istihdam yaratılmasına veya devlet desteğine ihtiyaç duyması oldukça normal.

İşsizlik maaşına olan talebin, eğitim, mesleki yetersizlik ve tatminkarsızlık olarak nitelendirilecek kollara ayrıldığı da bir gerçek. Genellikle orta yaş ve okuldan yeni mezun olmuş mesleki tecrübesizliğin olduğu yaş gruplarında yoğun görülen işsizlik hakim.

Eğitimde inovasyona ve Mesleki Anlamdada Revizyona İhtiyaç Var

İşsizlik maaşı talebinde artış var dolayısıyla, eğitimde inovasyona ve mesleki anlamda da revizyona ihtiyaç var. Eğitimde yapılacak inovasyon sürekliliği sağlamak, teknoloji ve eğitim kavramlarını etkin kullanmak olarak nitelendirilebilirken; mesleki anlamdaki revizyon konusu da oldukça geniş.

Mesleki revizyon, mesleki bilgilerin kazandırılması kapsamında; staj, teorik ve pratik bilgi kontrolü, eğitimin süreklileştirilmesi ve yaşam boyu öğrenme prensibinin etkin olarak uygulanabilmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu noktada özellikle eğitim kurumları başta olmak üzere, mesleki anlamda eğitim veren kuruluş ve makamlara da görev düşüyor. Ayrıca belirtilen kulvarların etkin yürütülmesi sonucu, iş ve işçi bulma kuruluşları, devlet destekleri ve özellikle etkileşimin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL | isbilgisi.comYorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.