Home / Ekonomi / İşsiz gençlere 1 yıllık maaş devletten

İşsiz gençlere 1 yıllık maaş devletten

İŞKUR işbaşı eğitim programı sayesinde işsiz gençler istihdam edilerek 1 yıllık ücretleri devlet tarafından ödeniyor. İşte sistemin detayları… İŞKUR işbaşı eğitim programı sayesinde işsiz gençler istihdam  edilerek 1 yıllık ücretleri devlet tarafından ödeniyor. İşte sistemin detayları…

Son dönemde sıklıkla gündeme gelen İŞKUR işbaşı eğitim programı sayesinde hem işveren hemde işsiz gençlerin yüzü gülecek. Bu programdan yararlanmak için mutlaka İŞKUR sistemine kayıtlı olmanız gerekmektedir. İŞKUR’a kayıtlı işsiz, bir işverenin yanında en fazla 6 ay boyunca meslek öğrenebiliyor ve maaşı İŞKUR tarafından ödenerek istihdam edililiyor.  Bu 6 aylık sürenin bir yıla çıkartılması için mecliste görüşmeler sürüyor.

Türkiye’nin en büyük sorunlardan olan işsizlik için çok önemli bir adım olan İŞKUR işbaşı eğitim programının en büyük katkısı işsiz gençlerin meslek edinmelerini sağlamasıdır. 6 aylık eğitim süreci sonunda işveren isterse kişiyi istihdam edebiliyor. 

GSS Primleri

Buradaki en önemli katkılardan biri ise GSS Prim Borçlarınında İŞKUR tarafından ödeniyor olmasıdır. Son zamanlarda gençlerin en büyük sorunlarından biri olan Genel sağlık sigortası primi de İŞKUR tarafından ödeniyor ve kişiler sağlık hizmetlerine erişim açısından da sorun yaşamıyorlar.

İŞVERENE TEŞVİK

İşbaşı eğitim pprogramı sonunda kursiyeri işe alan işveren imalat sektöründe ise 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca sigorta primi işveren hissesi ödemiyor. Dolayısıyla 6 ay boyunca ücretsiz olarak istihdam ettiği bir kişiyi, 30 ay da sigorta primi ödemeksizin çalıştıran bir işveren önemli bir maliyet avantajı elde ediyor.

Gelişmeler oldukça isbilgisi.com sitesi olarak sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir