İş Arayanlar Devletten Yardım Alacak

Hükümet işsizlik sorununu çözmek için adımlar atmaya devam ediyor. İş arayanların masrafları devlet tarafından karşılanacak.

İş Arayanlar Devletten Yardım Alacak

Hükümet işsizlik sorununu çözmek için adımlar atmaya devam ediyor. İş arayanların masrafları devlet tarafından karşılanacak.

24 Mart 2017 Cuma 15:08
İş Arayanlar Devletten Yardım Alacak

İşsizlik ile mücadele eden hükümet, işsizliğin azalması için yeni adımlar da atıyor. İş arayanların masrafları devlet tarafından karşılanacak. İş arayan kişilerin masraflarını ödemek için 607 lira yardımda bulunulacak. Bir kişi yılda en fazla üç kez bu yardımı alabilecek. Şu an işsiz olan ve çalışabilecek durumda olan kişilerin iş bulması için büyük çaba sarf ediliyor. 

İş arama ve iş bulma için istihdam yardımı yapılıyor.

Sosyal yardım alan bir şahıs iş görüşmesine gittiği zaman, işe başvurma ve işe alım sürecinde istenilen sağlık raporu, fotoğraf gibi giderlerin karşılanması için, yılda en fazla üç kez olmak üzere 40 - 100 TL arası yardım alınabiliyor. Ayrıca, sosyal yardım alan kişiye, işe yerleşmesi durumunda, 1 yılda 1 defaya mahsus olmak üzere, aylık brüt asgari ücretin 1/3'ü kadar nakdi yardım veriliyor.

Not: İşe yerleşme sürecinde alınan istihdam yardımı (fotoğraf, sağlık raporu v.b masraflar) yılda en fazla üç kez alınabiliyor.

Sosyal yardım alan bir kişi bu yıl işe girerse 507 lira işe başlama yardımı alıyor. Bu kişiler işe girdiklerinde eğitim ve sağlık yardımları bitirilmiyor, devam ettiriliyor. İşe düzenli olarak devam eden kişilerde ise sosyal yardmlara öncelik veriliyor. Bu kişiler eğitim yardımı, gıda yardımı, kömür yardımı gibi yardımlardan da faydalanabiliyor. Türkiye'de 3 milyon hane sosyal yardımlardan yararlanıyor. Geçtiğimiz yıl toplam 25 milyar 628 milyon lira sosyal yardım yapıldı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Turan 2017-03-30 02:22:49

Nereye başvuru yapmak gerek

Avatar
filiz 2017-03-24 20:19:28

nereden aliniyor şartlar nedir ol

Avatar
ayhan 2017-03-25 22:12:53

Suan gecerlimi acaba

Avatar
Mehmet Gündüz 2017-04-14 22:36:24

Ben engelli yim bana yardımcı olurmusn bana iş varmı devlet dairesinde iş arıyorum bilgileri nize arz ederim