Home / Ekonomi / İran’ dan Doğalgaza İndirim Müjdesi

İran’ dan Doğalgaza İndirim Müjdesi

İran Petrol Bakan Yardımcısı ve Ulusal Gaz Şirketi Genel Müdürü Hamid Rıza Iraki, Türkiye’ye verilen doğalgaz’da indirim yapılacağı müjdesini verdi. Yapılan indirimle doğalgaz’da %13’lük bir oranda indirim yapılacağını duyurdu. Doğalgaz indirimi ile ilgili yapılan açıklamalara göre; başkent Tahran’da basın toplantısı düzenleyen Iraki, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin kararı sonuçlarına göre Türkiye’ye ihraç edilen doğalgaz fiyatındaki indirim ve tazminat miktarının belirlendiğini söyledi. Mahkemenin kararı gereğince, Türkiye’ye verilen doğalgaz fiyatlarına yüzde 13,3 indirim uygulanacağına değinen Iraki, Tahran’ın Ankara’ya yaklaşık 1,9 milyar dolar da tazminat ödeyeceğinide açıklamalarında yer verdi.

Türkiye ve İran doğalgaz fiyatının yüksek olduğu gerekçesiyle 2012’de açtığı uluslararası tahkim davasını kazanmış ve Uluslararası Tahkim Mahkemesi, İran’ın Türkiye’ye ihraç ettiği gaz fiyatlarında 2011’den itibaren yüzde 10-15 indirime gitmesi ve tazminat ödemesi yönünde karara varıldı.

Gelişmelerden Anlık Olarak Haberdar Olun!

Gündem haberleri, Ekonomi haberleri, Kamu personeli alım ilanları, özel firmalar personel alım ilanları ve önemli ekonomi haberlerine anlık olarak haberdar olmak istiyorsanız ücretsiz olarak İŞ BİLGİSİ mobil uygulamamızı indirebilirsiniz.

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYIN.

About isbilgisi

Check Also

İMF’den Yeni Bir Uyarı Geldi

Lagarde’Geniş tabanlı büyümenin arkasındaki ivmе, küresel ticaret ve yatırımlardaki artışın yardımıyla güçlenmeye devam ediyor. Ticaret …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir