Genel Sağlık Sigortası Affı Detayları Merak Ediliyor

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili olarak 1 Nisan 2017 tarihinden sonra değişimler olacak.

Genel Sağlık Sigortası Affı Detayları Merak Ediliyor

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili olarak 1 Nisan 2017 tarihinden sonra değişimler olacak.

29 Mart 2017 Çarşamba 10:29
Genel Sağlık Sigortası Affı Detayları Merak Ediliyor

Gelir testi yaptırma zorunluluğu 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile kaldırılıyor. Aylık ödenen prim ise 53.33 liraya düşürülecek. Genel Sağlık Sigortası (GSS) affı ile ilgili detaylar merak ediliyor. 

Bu Düzenleme Herkesi Kapsayacak mı?

Çalışmayan ya da sosyal güvencesi olmayan kişileri ilgilendiren bu uygulama, yine sadece bu kişileri kapsıyor. 2012 yılında uygulamaya giren GSS uygulaması ile daha önceden herkes gelir testi yaptırıyordu. Gelirlerine göre sağlık sigortası için aylık prim ödüyor ve bu sayede hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları kişiler, devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanıyordu.

1 Nisan 2017 öncesi, gelir testi sonucua göre ödenmesi gereken tutar belirleniyordu. Bu tutar her yıl asgari ücrete göre değişim gösteriyordu. Örneğin 2017 yılında aylık geliri 592.5 Lira altında olan kişilerin primleri devlet tarafından karşılanıyordu. Bu tutarın üzerinde geliri olan kişiler ise en düşük 72 lira ile en yüksek 426 lira arasında aylık ödeme yapıyordu.

Gelir testi yaptırmayanlar devletin sunduğu hiçbir sağlık hizmetinden yararlanamadığı gibi GSS zorunlu olduğundan devlete de borçlu oluyorlardı. Bugüne kadar da her yıl 10 milyon kişi devletin sunduğu sağlık hizmetinden yararlanmak için gelir testi yaptırıyor; 4,5 milyon kişi de gelir testi yaptırmayıp, hiçbir sağlık hizmetinden yararlanamıyor. Şimdi ise sistem tamamen değişiyor.

Bugüne Kadar Gelir Testi Yaptırmayanlar Ne Olacak?

Bugüne kadar gelir testi taptırmamış olmak, 2012 yılından bu yana sağlık hizmetinden yararlanamıyor olmak ve bundan dolayı da SGK'ya borçlu olmak anlamına geliyor. 2012 yılından bu yana gelir testi yaptırmayanların bugüne kadarki toplam 63 aylık sadece prim borcu, 17 bin 934 lira tutuyor. Buna gecikme zammı da eklendiğinden 63 aylık toplam borç, 20 bin lirayı buluyor. 1 Nisan'da başlayacak düzenleme ile 53.33 liralık aylık prim, geçmiş yıllar için de geçerli olacak. Böylece 63 aylık borç, 3.359,79 liraya (63 ay x 53.33 lira) düşecek.

1 Nisan 2017 itibari ile GSS prim ödemelerinde sistem bu şekilde değişiyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol