Home / Ekonomi / EURO KAÇ LİRA OLUR?

EURO KAÇ LİRA OLUR?

Seçim sonrası piyasaların ve döviz kurlarının durumu içler acısı iken, art arda gelen açıklamalar ile biraz da olsa dolar ve Euro bölgelerinde düşüş yaşanmaya başladı.

EURO KAÇ LİRA OLUR?

Seçim sonrası piyasaların ve döviz kurlarının durumu içler acısı iken, art arda gelen açıklamalar ile biraz da olsa dolar ve Euro bölgelerinde düşüş yaşanmaya başladı. Sabah açılışı 2,80 – 2,81 dolaylarında yapan dolar şuanda 2,74 seviyelerine kadar geriledi. Gün içerisinde 2,74 – 2,77 arasında giden dolar yanında birde Euro bölgesi bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Cuma günü 2,94 seviyelerinde kapatan Euro bu sabah uyandığımızda 3,11 dolaylarında idi. Ülkeyi kaos götürmek üzere olan Euro da aynı şekilde Cumhurbaşkanı ve bazı yetkililer tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 3,09’a kadar inmiş ve ardından merkez bankasının müdahalesi ile 3,07’leri görmüştük.

Durumun bu kadar içler acısı olmasının yanında maalesef özellikle Euro ile ilgili sıkıntılar giderek artıyor. Özellikle dolar yanında Euro’nun çok ciddi artacağını işaret eden uzmanlar Euro bölgesindeki artışın Eylül aylarına kadar süreceğini ve Haziran ayının ikinci haftasından sonra Euro’da patlama olabileceğinin işaretini verdiler.

HAZİRAN AYININ SON HAFTASI

Haziran ayının özellikle son haftasına dikkat çeken uzmanlar, son hafta çok ciddi bir sıkıntının beklediğini ve Euro’nun bu ay sonunda 3,20 – 3,40 dolaylarına çıkabileceğinin altını çizdiler. Özellikle yabancı yatırımcının ülkeden çıkmak istemesi kaçınılmaz olurken, birçok borsa üzerinde bulunan şirkette istikrar olmadığını ve uzun bir süre yatırımların duracağını söyledi.

EURO KAÇ TL OLUR?

Bu soru karşısında birçok uzman net cevaplar vermese de Euro’nun 3,50 TL olabilme ihtimalinin hayli yüksek olduğunu iddia ediyorlar. Özellikle Yunanistan ve İngiltere’den gelecek haberlerin Euro’yu yükseltmesi beklenirken, siyasi belirsizliğinde ortaya çıkmış olması maalesef bu ihtimali daha fazla güçlendirmektedir.

Eğer Euro bölgesinde ciddi bir artış söz konusu olur ise elbette merkez bankası bu duruma müdahale edecektir ancak; edeceği müdahale de çok fazla bir durdurma katkısı sağlamayacak ve Euro’nun hızlı bir şekilde fırlamasına neden olacaktır.

Euro’nun 3,50 TL olması gibi bir durum söz konusu olurken, yatırımcılara da Euro almalarını ve parası olanların Euro’ya yatırmasının doğru olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bazı uzmanlar doların Euro’yu geçeceğini ısrarla söylüyor olmalarına rağmen, bizce böylesi büyük bir durum asla söz konusu bile olmayacaktır.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir