Home / Ekonomi / EURO FIRLADI, İLAÇLARA %5 ZAM GELDİ

EURO FIRLADI, İLAÇLARA %5 ZAM GELDİ

Euro fiyatlarının artması ilaç fiyatlarını da derinden etkiledi. Son yapılan açıklama da ilaç fiyatlarına %5’lik bir zammın geleceği duyuruldu.

Euro fiyatlarının artması ilaç fiyatlarını da derinden etkiledi. Son yapılan açıklama da ilaç fiyatlarına %5’lik bir zammın geleceği duyuruldu.

İlaç fiyatları ile ilgili olan yeni düzenleme 4 Eylül tarihinde yapılacak. Yapılacak olan bu düzenleme ile geçtiğimiz yıllardaki Euro/TL bandına bakılacak ve bu farkın %70’i esas alınacak. Alınacak bu yüzde paya göre de şuanda ortalama %5’lik bir zam söz konusu olacak.

14,5 milyar lira değerinde olan ilaç pazarının derinden etkileneceğini ifade eden yetkililer, 4 Eylül itibarı ile ilaç fiyatlarında yüzde 3 – 5 arasında bir zam gelmesinin olası olduğunu ifade ediyorlar.

EURO ARTMASI SIKINTILARI BERABERİNDE GETİRDİ

Daha önce kuru 1,9595’e sabitleyen FDK (Fiyat Değerleme Komisyonu) Türkiye’nin 85 milyar TL ilaca para harcadığını ve bu rakamın giderek arttığını ifade ediyor. Kuru sabitlenmesinin ilaç sektörüne büyük darbe vurduğunu ifade eden komisyon yetkilileri, Euro fiyatının yeniden düzenleneceğini ve farklı bir kura sabitleneceğini ifade ediyorlar.

1,8 MİLYAR KUTU İLAÇ

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 1,8 milyar kutu ilaç satıldığını ifade eden komisyon yetkilileri, ihracatın 856 milyon dolar olduğunu ithalatın ise 4,7 milyar doları bulduğunu ifade ediyorlar.  İlaç fiyatlarının artmasına ilişkin resmi yazı ise Temmuz ayında Resmi Gazete üzerinde yayımlandı. 4 Eylül sonrasında zamların gelmesi ve fiyatlara yansıyarak bizleri de derinden etkilemesi bekleniyor.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir