Home / Ekonomi / Et ve Tavuğa Zam Geldi

Et ve Tavuğa Zam Geldi

Bir türlü düzene giremeyen et fiyatları, yeni bir zam ile tekrar gündemde. Et ve Tavuğa Zam Geldi

Et ve Süt Kurumu tarafından ete yeni bir zam yansıtıldı. Bilindiği üzere kırmızı et fiyatlarında bir türlü düzenlenemeyen bir hadise söz konusuydu. Sabitlenmeye çalışılan fiyatlar bir türlü hiç bir satıcının tezgahında aynı fiyattan satılmıyordu. Bir çok kurum ve kasap da et fiyatlarındaki yükseklikten dolayı rahatsızlıklarını dile getiriyorlardı. Bu noktadan hareketle düzenlenmeye çalışılsa da pek başarılı olunamıyordu.

Tam et fiyatlarına yönelik tartışmalar son buldu derken, yine tüketiciyi üzecek bir zam daha gündeme geldi. Et ve Süt Kurumu, tavuk eti de dahil olmak üzere zam uyguladı. Kırmızı ete uygulanan zam % 4-12 oranında değişkenlik gösterirken, tavuk etinde zamlı yansıtılan fiyat % 10 u buldu.

Maliyetler İçin Zam Gerekliydi

Etin maliyeti doğrultusunda ihtiyaç duyulan zammın uygulandığı bilgisi verildi. Şuanki fiyatından zaten pek et alamayan vatandaşlar, yeni fiyatıyla daha da zorlanacaklar gibi duruyor. Özellikle dar gelirli ailelerin et kaynağı tavuğa da % 10 oranında bir zam yansıtıldı. Bu da canları daha fazla sıkacak bir gelişme olarak kaldı.

Et ve tavuğa zam geldi, yeni dana etinin fiyatı 3 TL artış gösterdi. Kuzu etine ise yapılan zam % 7-23 oranlarını dahi buldu. Rekor zamla kuzu eti yeni fiyatıyla vitrinlerdeki yerini alacak. 

Bahsi geçen fiyat artışlarında süt piyasasında yaşanan dalgalanmalar ve maliyetlerin düşüşü gerçekleşmediği takdir de et fiyatlarında bir indirimin uygulanamayacağı bilgisi de verildi. Zira yapılan zammın maliyetler doğrultusunda gerekli olduğu bilgisi de tekrarlandı.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.comAbout isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir