Erken Emeklilik Erteleniyor Mu?

Erken emeklilik ile sorulan sorulara Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başkanı Mehmet Selim Bağlı cevapladı. Erken emekli olmayı bekleyen milyonlarca vatandaşın hayali şimdilik rafa kaldırıldı.

21 Ekim 2016 Cuma, 12:27

Emeklilik hayali kuran her çalışan vatandaşımızın bildiği gibi, çalışanlar gerekli prim tutarını ödemiş olsalar bile belli bir yaş sınırına kadar emekli olamıyorlar. 2006-2008 reformları yapılmadan önce insanlar 37 yaşında emekli olabiliyorlardı. Tabii bu durum da ekonomik olarak devlete yeni bir yük demekti. Şimdilerde emekli olmak için genellikle 60 yaşını doldurmak gerekiyor. Bu yaş sınırı çalışanın mesleğine göre de değişiyor. Vatandaşın istediği ise bütün çalışanlar için eski mevzuata göre emekli olabilmek. Şu an emekli olmayı bekleyen 7,2 milyon vatandaş var. Lakin erken emeklilik söz konusu olduğunda bunun devlete yükü 400 milyon Türk lirası olacağından, insanların erken emeklilik hayalleri suya düştü gibi görünüyor.

Şu an sosyal güvenlik açığının 11 milyar Türk lirası olduğunu açıklayan Sosyal Güvenlik Kurumu başkanı Mehmet Selim Bağlı; eğer eski mevzuata göre emekli olunsaydı, şu an yıllık sosyal güvenlik açığının 100 milyar Türk lirası olacağını söyledi.Bazı mesleklerde ise yıpranma payı olduğundan erken emeklilik durumu söz konusu olabiliyor. Polis ve asker gibi zor koşullarda görev yapan meslek grupları 5 yıl erken emekli olabiliyorlar.

Mehmet Selim Bağlı ayrıca Bağ-Kur ve SSK prim borcu bulunanlar için günümüzde bir yapılandırma olduğundan bahsetti. Bağ-Kur ve SSK prim borcu bulunan işverenlerin kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması için borçlarını ödemeye davet etti. Yapılandırmada büyük avantajlar olduğunun altını çizen Bağlı, ayrıca yüz binlerce işveren ve esnafın şimdiden borcunu yapılandırmak için başvurduğunu da dile getirdi. Yapılandırma için son başvuru tarihi 31 Ekim.

 3 Yorum

  1. buglem hediye

    22 Ekim 2016 at 19:23

    merhabalar bende kına paketlemek ısı ıstıyorum ıse ıhtıyacım var 9kısı grubuz bu ıse talıbız sımdıden tesekurler

  2. merwe1991

    23 Ekim 2016 at 18:43

    kına, poşet, davetiye işlerini yapabilirim.

Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.