Emekliler İçin Yeni Yıl Müjdesi

Emekliler İçin Yeni Yıl Müjdesi

Emekliler İçin Yeni Yıl Müjdesi

Emekliler İçin Yeni Yıl Müjdesi

28 Kasım 2016 Pazartesi 09:53
Emekliler İçin Yeni Yıl Müjdesi

Geçtiğimiz günlerde torba yasasının kabul edilmesinin ardından, emekli maaşlarına %15 zam almaları yönünde karar alındı. Türkiye’de çalışan kişiler için, emeklilik en merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle emekli olunduğunda alınacak olan maaş, her çalışanın aklını karıştırıyor. Kişilerin çalıştığı dönemdeki yatırılan brüt maaş ne kadar fazla ise emekli maaşında da o oranda artış meydana geliyor. Şimdiye kadar uygulanan sistem prime esas kazancı, brüt asgari ücretin 6.5 katı olarak belirleniyordu. Fakat geçtiğimiz günlerde torba yasanın yürürlüğe girmesinin ardından bu oran 7.5 katına yükseldi. Bu rakamın yükselmesi kişilerin çalıştığı dönemde Sosyal Sigorta Kurumu’na bildirdiği kazanç oranın da yükselmesine etki ediyor.

Torba Yasa İle Emeklilik Dönemine Sağlanan Avantajlar; Askerlik – doğum borçlanmaları bunların yanı sıra yurt dışı borçlanmalarındaki yüksek borçlanmalar ve emekli maaşını yükseltme avantajı sağlıyor. Hem kendi işinde çalışanlar, hem işverenlerin yanında çalışan kişiler için bir rakamın yükselmesi emeklilik döneminde büyük bir avantaj olarak geri dönüyor. Yüksek kazanç bildirme limiti arttıkça, çalışanların çifte kazançlarının üst limitini yüksek gösterebilme imkanı da sağlanmış oluyor.

2017 yılı Emekli maaşları belli olmaya başlandı; Yıl sonunun yaklaşmasının yanı sıra, torba yasanın kabul edilmesinin ardından emeklilerin 2017 yılı içerisinde alacakları maaşlar da belli olmaya başladı.Memur emeklisi olanlar ve halen çalışan memurlar 2017 yılında toplu sözleşmeleri bulunması gereği 3 + 4 zam alacakları biliniyor. Torba yasa ile gelen düzenlemede maaşlarını tavadan gösteren kişilerin alacakları emekli maaşlarında %15’lik zam artışı yeni yılda gerçekleşecek. Öte yandan Temmuz ayında da enflasyon farkı uygulanması bekleniyor.Torba yasa ile gelen yeni düzenleme emeklilerin yüzünü güldürüyor.

Son Güncelleme: 28.11.2016 09:53
Anahtar Kelimeler:
EKONOMİEmeklilere Müjde
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol