Home / Ekonomi / DOLARIN ARTMASI TÜM HALKI ETKİLEYECEK, İŞTE ZAMLANACAK O LİSTE

DOLARIN ARTMASI TÜM HALKI ETKİLEYECEK, İŞTE ZAMLANACAK O LİSTE

Doların Artması Sadece Ticari Sektörü Değil Halkın Cebindeki Parayı Da Dolaylı Yollardan Gizli Zamlar İle Etkileyecektir.

Doların giderek artması ve 3 TL sınırına dayanması aslında birçok kişinin umurumda değil diyebiliriz. Dolar üzerinden alışveriş ve ticaret yapan kişilerin sadece endişe ettiği bu durum aslında ticaret yapandan en düşük kesim halka kadar herkesi derinden etkilemektedir.

Doların düşük seviyelerde seyretmesi ülke ekonomisine ayrıca katkı sağlarken özellikle insanların daha rahat alışveriş yapmasına yardımcı olmaktaydı. Dolardaki bu amansızca artışın en büyük vurgun yiyenleri her zaman olduğu gibi yine halk olacaktır. Halk birçok yediği ürünü yurtdışından ithal olarak almakta olduğu için birçok şeye zam gelecek ve halkın cebinden fazladan para çıkacaktır.

DOLAR ARTARSA HANGİ SEKTÖRLERE ZAM GELİR?

Doların artış göstermesi öncelikli olarak 5 sektörü derinden etkileyecek diyebiliriz. Bu 5 sektörde ülkenin en önemli sektörleri arasında yer alırken milyonlarca kişi bu sektörler yüzünden büyük sıkıntılar çekecektir.

– PERAKENDE (GIDA) SEKTÖRÜ,

– TEKNOLOJİ SEKTÖRÜ,

– OTOMOTİV SEKTÖRÜ,

– ENERJİ SEKTÖRÜ,

– İNŞAAT SEKTÖRÜ.

Bu vermiş olduğumuz 5 sektör derinden etkilenirken, bunların içlerine baktığımız zaman ise daha vahim tablolar ortaya çıkmaktadır.

ET VE TAVUK ÜRÜNLERİNE ZAM

Özellikle et ve tavuk ürünlerini yurtdışından ithal eden Türkiye doların artması ile bunları daha pahalıya yiyecektir. Bugün kilosu ortalama 40 TL’den yenen et neredeyse 1 ay sonra 45 – 50 TL arasında bir fiyata satılacaktır.

Dolardaki artışın et sektörüne vurması ise büyük bir sorun olarak karşımıza gelirken, bazı kesimlerin zaten düşük alım gücüne sahip olması işleri daha da zora sokacaktır.

TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİN TAMAMINA ZAM

Temizlik ürünlerinin çok büyük bir bölümü yurtdışından ithal edilirken, bu ürünlerde de en iyi ihtimalle %10 – %20 arası zam geçekleştirilecektir. Uzmanlar bu konuya daha olumlu bakarken, Türk mallarına olan ilgilinin artacağından bahsetmektedirler.

TEKNOLOJİK ÜRÜNLER YENİ YIL İLE ZAMLANIR

Teknolojik ürünlerden Türkiye’de en çok kullanılan akıllı telefonlar tahminlere göre Ocak itibarı ile zamlanacak. Özellikle yurtdışından gelen ithal cep telefonlarına çok karşı olan hükümet, yerli sermayenin kullanılmaması sebebi ile vergilerini artırırken, dolar kurunda yaşanan büyük artışta alım gücünü gittikçe düşürecektir. Bilindiği üzere taksit olayının cep telefonlarında yasaklanması satışları düşürmüştü. Şimdi bu artış gerçekleşirse satışların iyiden iyiye düşeceğini çok rahat söyleyebiliriz.

KİRALAR ARTAR, İNŞAATLAR AZALIR

Diğer bir önemli husus ise inşaat sektörü diyebiliriz. İnşaat sektörü hali hazırda bir iktidar olmaması sebebi ile zaten büyük bir darbe yerken, doların artması ile de inşaatların maliyetleri artacaktır. Birçok firma inşaat yapmaktan vazgeçerken, birçoğu ise ellerinde kalanları satabilmek adına kampanyalar düzenlemektedir.

Kiracı olarak oturanları ise dolar artışı dolaylı yoldan etkilemektedir. Doların artması enflasyonu artırırken, bugün birçok kimse enflasyona bağlı olarak kirada oturmaktadır. Eğer enflasyon artarsa, TEFE – TÜFE artar ise olan yine kiracılara olacaktır.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir