Home / Ekonomi / Dolar Ne Kadar Oldu? İstanbul Havalimanındaki Patlama Borsayı Nasıl Etkiledi?

Dolar Ne Kadar Oldu? İstanbul Havalimanındaki Patlama Borsayı Nasıl Etkiledi?

Dolar ne kadar oldu? İstanbul Atatürk Havalimanındaki patlama piyasaları nasıl etkiledi? Detaylar isbilgisi.com’da…

İstanbul Atatürk Havalimanındaki patlama piyasaları nasıl etkiledi? 24 Mayıs’tan beri en yüksek seviyeye geçtiğimiz hafta 3.15’e yükselerek ulaşan dolar İstanbul Atatürk Havalimanındaki patlamadan nasıl etkilendi?

Dolar dün günü 2.90’ın altında tamamladı. Bugün sabah saatlerinde ise bir değişiklik olmadı ve 2.89 civarında seyretti. Patlamanın doları şimdilik etkilemediği görülüyor.

HSBC Türkiye Hazine Direktörü Fatih Keresteci yapmış olduğu açıklamada “Bugün nispeten olumlu bir hava bekliyoruz. Dolar/TL kuru 2.88’lere gerileyebilir. Türkiye cephesinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nı hedef alan terör saldırısı nedeniyle oldukça üzgün ve moralsiz bir günü geride bıraktık. Bu psikoloji, piyasa işlemlerine ve fiyatlamalara da yansıdı. Kayıp sayısı arttıkça moraller daha da bozuldu… Türkiye ile aynı kategoride sınıflandırılan gelişmekte olan ülke (EM) para birimlerinin yüzde 1.5 civarında değer kazandığı günde Türk Lirası yatay bir eğilim kaydetti, hatta döviz sepeti karşısında sınırlı bir oranda değer yitirdi. Hisse senedi piyasalarında da yüzde 2’lik artışlara karşın BİST100 endeksi günü yüzde 0.3 oranında kayıpla tamamladı. Bu eğilim oldukça normal. Elim olayın sadece psikolojik ve sosyolojik yansımaları değil, hiç şüphesiz ekonomik ve siyasal etkileri de olacaktır. Zaten, şirket bazlı fiyatlamalara baktığımızda bunun yansımalarını da rahatlıkla görebiliyoruz. Ancak, bu havanın kısa sürede dağılacağını (yeni bir terör saldırısı yaşanmayacağını umarak ve dua ederek) ve Türk mali piyasalarının yurtdışı ile paralel bir eğilime gireceğini tahmin ediyoruz. Özellikle, Türkiye’nin dış politikadaki hızlı ve kapsamlı restorasyon çalışmalarının da olumlu etkileriyle… Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Rus mevkiidaşı Putin ile gerçekleştirdiği video konferans görüşmesi ile Türkiye-Rusya ilişkilerinde düzelme olacağı beklentisi de piyasa fiyatlamalarını olumlu yönde destekleyebilir. Bu nedenle bugün itibariyle Türk mali piyasalarının nispeten olumlu bir görünüm arz etme ihtimalini kuvvetli görüyoruz” dedi.

Tüm kamu ve ekonomi haberleri, özel sektör alım ilanları için sitemiz isbilgisi.com’u güncel olarak takip edebilir veya mobil uygulamamızı cihazınıza indirerek her an haberdar olabilirsiniz.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir