Dolar Ne Kadar Düşer, Kaç Liraya Geriler

02 Kasım 2015 Pazartesi, 14:16

1 Kasım Seçim Sonrası Dolar Resmen Çakıldı. Mutfaklarımıza Ucuzluk Geliyor.2015 yılının son seçimi de yapıldı. Özellikle Türkiye’nin 2015 yılında çok zor bir süreçten geçtiğini ve bunu da ekonomiyi çok kötü bir şekilde etkilediğini sizlere daha önce defalarca yazmıştık. Ekonomiyi kötü etkileyen en büyük neden ise seçimlerin ardı ardına yapılıyor olmasıydı. Türkiye yeni bir erken seçim kararı alması ile dolar ve Euro bölgelerinde ciddi çıkışlar yaşanmakta ve çok ciddi zararlar meydana gelmekteydi. 

Seçim sonrasında tek başına iktidar çıkması ise doları çok ciddi oranda rahatlattı. 2,90 altına çok fazla inemeyen, inse de hemen çıkış yapmaya çalışan dolar 2 Kasım 2015 tarihi itibarı ile son 2,5 ayın en dip noktasına 2,76 TL seviyesine kadar iniş yaptı. Doların bu denli bir iniş yapması ise yatırımcıları üzerken halkı sevindirdi.

İnşaat sektörü gibi birçok sektörün içerisinde yer alan insanlar ise doların iniş yapmasından dolayı çok ciddi mutluluk yaşıyorlar. Doların düşmesi ve daha da düşecek olması birçok kişiyi sevindiriyor diyebiliriz. Özellikle doların hızlı iniş yapmış olması ülkede ilerleyen dönemlerde bir istikrarın geleceğine işaret diyebiliriz.

Bugün 2,80 seviyelerinden işlem gören doların en geç 31 Aralık ayından önce 2,60 seviyelerine kadar inmesi beklenmektedir. Ocak 2016 tarihinden itibaren daha farklı bir Türkiye bekleyen uzmanlar, doların hareketlenmesinin ve düşüşe geçmesinin en çok halkı sevindireceğini belirtiyor.

Doların düşmesi ile birlikte birçok ürüne de indirim uygulanacaktır. Kırmızı et, patates ve yurtdışında ithal edilen daha birçok ürün pazarlarda, marketler ve daha birçok yerde indirime gidecektir.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.