Home / Ekonomi / DOLAR KAÇ LİRA OLUR?

DOLAR KAÇ LİRA OLUR?

Türkiye 7 Haziran seçimlerinin ardından sabaha kötü bir ekonomi ile başladı.

DOLAR KAÇ LİRA OLUR?

Türkiye 7 Haziran seçimlerinin ardından sabaha kötü bir ekonomi ile başladı. Özellikle ülkede belirsizliğin olması birçok yatırımcıyı korkuttu. Yatırımlar durdurulurken, dolar ve Euro ise çok ciddi oranlarda artış yaptı.

Dolar 8 Haziran sabahı 2,80 TL ile açılış yaparken, 14 kuruşluk bir artış gerçekleşti. Özellikle doların böylesine bir artış yapmış olması sadece yatırımcıları değil en çok halkı tedirgin etmektedir. Dolar kaç lira olur diye soranlar bu sorunun cevabına net bir yanıtı da asla bulamayacaklardır. Özellikle doların gidişatı bu saatten sonra hem çok tehlikeli hem de çok sıkıntılı bir hal alacaktır.

Dolar kaç lira olur diye düşündüğümüz zaman ortalama 3 – 3,5 TL civarlarına kadar çıkması beklenmektedir. Özellikle bir ülke de belirsizlik olması gerçek anlamda o ülkedeki yatırımların ve birikimlerin gerilemesine yol açmaktadır.

DOLAR NE KADAR SÜRE ARTIŞ GÖSTERİR?

Erken seçim olasılığının yüksek olduğu ülkemizde seçim en erken 45 gün içerisinde yapılabiliyor fakat bu seçim tahminlerimize göre Eylül Ekim aylarında yapılacak gibi gözüküyor. Bu süre zarfında ise doların 3 TL civarlarını görmesi kaçınılmaz bir hal alacaktır. Birçok uzman yeni haftaya ve yeni bir ülkeye doların Euro’yu geçebilme ihtimali ile kalktı diyebiliriz.

Dolar erken seçim yapılana kadar artışını devam ettirecek ve bu artış zaman zaman hızlanacak, zaman zaman ise yavaşlayacaktır.

TÜRKİYE EN İYİ İHTİMALLE 2 – 3 YIL TOPARLANAMAZ

Türkiye ekonomisi her ne kadar sağlam temellere atılmış olsa bile bu siyasi belirsizlik sebebi ile maalesef ekonomi en erken 3 yıl içerisinde toparlanabilir. Ekonominin toparlanmasını istemeyen bazı kesimler ise ekonominin daha da kötüye gitmesi için ellerinden geleni yapacaktır.

Dolar artışı devam ederken, bu yönde yatırım yapanlar geri çekilecek ve yatırımlarını büyük ölçüde iptal edeceklerdir. Özellikle inşaat sektörünün bu durumdan ciddi darbe yiyeceğini ve bu durum karşısında ciddi sıkıntılar ile karşılaşacağını söyleyebiliriz.

DOLAR 3 TL OLUR MU?

Uzun zamandır sorulan bu soruya artık “evet” yanıtını rahatlıkla verebiliriz. Dolar değil 3 TL 3,5 TL bile olabilir. Bir ülkede siyasi aktörler yok ise, siyasi zemin belli değil ise ve ülke belirsizlik içerisinde yönetilemiyor bile ise, doların artışı çok ama çok daha fazla ve tahminlerimizden hızlı olacaktır.

Eti bile dolar üzerinden yiyen halk, bu seçim sonuçları ile aslında bir nevi kendi bacağına sıkmış durumuna girdi.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir