Home / Ekonomi / DOLAR İÇİN KRİTİK GÜNLER KAPIDA

DOLAR İÇİN KRİTİK GÜNLER KAPIDA

Dolar belki de en zor zamanlarını geçiriyor diyebiliriz.

DOLAR İÇİN KRİTİK GÜNLER KAPIDA

Dolar belki de en zor zamanlarını geçiriyor diyebiliriz. Özellikle seçim sonrasında ortaya çıkan değişik atmosferler maalesef doların seyrini en ufak hareketlerle bile etkileyebiliyor. Bugün dolara yatırım yapan birçok kişi dolarda büyük bir patlama beklerken, birçok kişi de doların daha da düşmesini bekliyor. Seçim sonrasında agresif bir tavır veren dolar son 2 gündür ise yavaşça gerilemeye başladı. Özellikle bu hafta başına daha sağlıklı başlayan dolar, 2,70’den 2,66’ya kadar iniş yaptı. Yaptığı bu inişi olumlu karşılayan dolar şimdilerde ise tamamen Türkiye siyasetine kilitlenmiş durumda diyebiliriz. Özellikle bugün yapılacak olan meclis yeminlerinden sonra bakalım doların hali ne olacak?

Dolar meclis çalışmalarına kilitlenmiş durumda iken birde Merkez Bankası Başkanı’nda gelecek olan faiz açıklaması da son derece etkili olacak. Eğer faizler yükselirse dolar inecek, faizler iner ise dolar hemen fırlayacaktır. Bu işin bu kadar basit, net ve kolay olduğunu söyleyebiliriz ancak; merkez bankasından gelecek olan açıklama acaba nasıl olabilir?

FAİZ NE OLUR?

Bugün aslında faizin ne olacağını bilenler doları da tahmin edebilir. Araştırmalarımıza göre merkez bankası azda olsa bir faiz artırımına gidecek ve doları 2,50 seviyelerine kadar indirecek. Özellikle ramazan ayında mutfağa ve birçok ürüne zamların yansımasını istemeyen merkez bankası bu konu ile ilgili olarak çalışmalarını yürüttüğünü ve bugün az da olsa bir kaç belki de yarımlık bir faiz artırımına gideceğini düşünüyoruz.

FAİZ İNERSE NE OLUR?

Faizin indirilmesi gibi bir durum söz konusu olursa işte o zaman Türkiye çok zor bir sürece girer. Elbette faizlerin artması da çok hoş bir durum olmayacaktır fakat faizlerin indirilmesi belki de aylardır konuştuğumuz “ DOLAR 3 TL OLACAK “ sözünü doğrulayacaktır. Özellikle doların seçim sonrasında artmış olması ne kadar kırılgan ve ne kadar nem kapan bir yatırım aracı olduğunu ortaya çıkartmaktadır.

DOLAR GERÇEKTEN 3 TL OLACAK MI?

Bu soruya tüm samimiyetimiz ile cevap verecek olursak “ asla “ diyebiliriz. Doların 3 TL olması demek, Euro’nun yaklaşık olarak 3,5 TL olması anlamına gelir. Kaldı ki merkez bankası para pompalayarak kesinlikle böyle bir duruma izin vermez. Aynı zamanda merkez bankasının faiz artırımına gideceğini tahmin edecek olursak, zaten dolar bugünden sonra uzun bir süre düşüşe geçecektir. 2,50 – 2,59 arasında bir yerlerde kalacağını düşünen uzmanlarda doların kısa zamanda kazandıran ancak; uzun vadede kaybettiren bir yatırım aracı olduğunu düşünmektedirler.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir