DOLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 22:26
DOLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Son günlerin en çok konuşulan konusu olan dolar artmaya devam edecek mi başlığı birçok kişinin kafasını karıştırdı.

DOLAR ARTMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

Son günlerin en çok konuşulan konusu olan dolar artmaya devam edecek mi başlığı birçok kişinin kafasını karıştırdı. Uzun bir süre inişe geçen dolar 2,64 seviyesinin altına inmiş ve birçok kişinin kafasını karıştırmıştı. Kısa vadede yatırım yaparak para kazanmaya çalışanların mutsuz olduğu bu noktada para kazanmak çok mümkün olmayacak gibi gözüküyor.

Dolar almayı düşünenler için tavsiye olarak uzmanlar ya şimdi almaları gerektiğini veya uzun bir süre beklemeleri gerektiğini tavsiye ediyorlar. Bugün 2,65 seviyesinden açılış yapan dolar 2,69 seviyelerine kadar çıkmıştır. Kapanışta da çok fazla inmeyecek olan dolar Pazartesi gününü iyi bir rakamla kapattı diyebiliriz. Özellikle bu haftanın tehlikeli dönem olduğunu ve doların daha da artacağını ifade edebiliriz.

 
Dolar artmaya devam edecek mi sorusuna en iyi cevabı ise siyasi taraftan verebiliriz. Siyasi iktidarın gidişat durumu doların gidişatını belirleyecektir. Bu durumu biraz açacak olursak şu başlıkları sıralayabiliriz.

KOALİSYON İHTİMALİ

Bir koalisyon ihtimali olması durumunda dolar yeniden fırlamaya başlayacak ve eğer istenen bir koalisyon kurulmaz ise dolar daha değişken bir hale gelecektir. Bu sebepten dolayı bu duruma dikkat etmek ve bu durum karşısında fazla yatırım yapmamak daha doğru olacaktır diyebiliriz.

SİYASİ KAVGALAR

Eğer bir koalisyon kurulmaz ise ortam daha ateşlenecek ve dolar daha fazla yükselişe geçecektir. Nedeni ise yatırımcı ülkede istikrarın olmadığını ve parasının Türkiye’de değersizleşeceğini ve yatırımlarının sekteye uğrayacağını düşünmesidir.

Bu açılardan baktığımız zaman dolar muhtemelen yükselişe geçecektir. Kısa vadede olmasa da uzun vadede kazandırması muhtemeldir.Yorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.