Home / Ekonomi / Büyükanne Maaş Başvurularında Önemli Gelişme?

Büyükanne Maaş Başvurularında Önemli Gelişme?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Büyükanne projesi için yeni gelişmelerin olduğunu belirtti. Bakan Müezzinoğlu büyükanne projesine şuana kadar yapılan başvuruları 65 bine ulaştığını fakat başvuruların şimdilik durdurulduğu açıklamasını yaptı.

Kamuoyunda ‘büyükanne maaşı’ olarak bilinen ve torun bakan  anneanne ve babaannelere verilecek olan 425 TL’lik maaş ilk etapta pilot 10 ilde hayata geçirilmişti. İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep’te ilk etapta 6 bin aileyi kapsayacak projeye 65 bin civarında rekor bir başvuru gelince Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçti.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamada;

“Dünyada ilk defa bu millete bu ülkeye ait bir proje olacak. Ve inşallah telif hakkını da alacağız.  İlk olarak 1000 aile olarak düşündük. Büyükanne maaşına şu ana kadar 65 bine yaklaşan bir başvuru yaşandı. 19 bin 100 kişi de belirlediğimiz kriterlere uygun olan kişi sayısı var. Ücretin durumuna göre, ikinci üçüncü çocuğunun olmasına göre, doğumun normal veya sezeryanla yapılıp yapılmamasına göre, büyükannenin yaşına ve sağlık durumuna göre, belirlediğimiz kriterler konusunda başvuru içinde elemeler yapılacak. Bu akşam itibariyle başvurular dondurulacak. Pazartesi itibariyle listeler şekillendirilecek. Ay sonuna kadar bu listeleri paydaşlarımızla beraber şekillendireceğiz. Bu ailelerin aylık takiplerini yapacağız. Türkiye genelinde bir hükümet politikasına çevirip çeviremeyeceğimizi belirleyecek. 1 Mart itibariyle büyükanneleri torunlarıyla buluşturacağız.

İşverenler veya sendikalar şu kadar aileye talibim derse yüzde 50’sini biz yüzde 50 sini onlar üstleniyor. Diğer 3 milyon talip olacak bir işveren veya şahsi biri olabilir. Bu konuda açığız.” açıklamalarında bulundu.

Android uygulamamızı indirmek için>> TIKLAYIN.

About Sariye Deliktaş

Check Also

Borsa Günü Resmen Düşüşle Tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kаpаnışа göre 1. 189, 68 puan azalırken, toplam işlem hacmi 6, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir