Borçlar 1 Yıl Ertelenecek

30 Haziran 2016 Perşembe, 09:37

Mecliste yasa tasarısı görüşüldü, borçların ertelenebileceği kararı çıktı. Hangi borçlar ertelenebiliyor? Detaylar isbilgisi.com'da…

Mecliste görüşülen yasa tasarısıyla Yangın, deprem, su baskını, sel, kuraklık, yer kayması ve bunun gibi doğal afetler yüzünden ekonomik kayıplar yaşayan işverenler ile sigortalıların, süresi dolmuş borçları bir yıla kadar ertelenebilmesinin önü açıldı.
Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısıyla, Elektronik İmza Kanununda 
Değişikliğe gidilecek. Tasarı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonuca göre,  banka teminat mektupları dışında hiçbir teminat sözleşmesi, güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilmeyecek. İnternet ve elektronik ortamda kuruma gönderilecek belgeler, muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veya bilginin kayıtlara, bu kayıtların dayanağını teşkil eden belgelere uygun olmamasından, serbest muhasebeci ve mali müşavirler de müşterek ve müteselsilen sorumlu olacak.

BORÇLARI BİR YIL ERTELEME ŞANSI
Yangın, su baskını,kuraklık, yer kayması, deprem gibi afetlerle ağır hastalık, ağır kaza, tutukluluk ve sabotaj gibi nedenlerle ticari veya ekonomik kayıplara uğrayan işverenler ile sigortalıların, afetin meydana geldiği tarihten itibaren 3 ay içinde, süresi dolmuş borçları ile afetin meydana geldiği tarihi takip eden 3. ayın sonuna kadar tahakkuk edecek borçları bir yıla kadar ertelenebilecek.

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) olan borçların ertelendiği sürede zamanaşımı işlemeyecek ve ertelenen kısmına gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.
Tüm kamu ve ekonomi haberlerini, iş alım ilanlarını sitemiz isbilgisi.com’dan güncel olarak takip edebilir veya mobil uygulamamızı cihazınıza indirerek her an haberdar olabilirsiniz.


Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.