Home / Ekonomi / BİLİNÇLİ KREDİ KARTI KULLANIMI NASIL OLMALI?

BİLİNÇLİ KREDİ KARTI KULLANIMI NASIL OLMALI?

Kredi kartının gelmesi ile birçok kişi nakit paraları bıraktı ve herkes kredi kartı ile alışveriş yapmaya başladı.

BİLİNÇLİ KREDİ KARTI KULLANIMI NASIL OLMALI?

Kredi kartının gelmesi ile birçok kişi nakit paraları bıraktı ve herkes kredi kartı ile alışveriş yapmaya başladı. Haklı olarak insanlar kendilerine bir çıkış kapısı aradılar ve en son çare olarak da kredi kartını buldular. Kredi kartı kullanması çok faydalı bir araç olsa da dikkat edilmediğinde çok ciddi bir silaha dönüşebilir. Özellikle parası olmayan kişilerin veresiye para harcadıklarını düşünecek olursak ülkemizde kredi kartı kullanımının çok doğru olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bilinçli kredi kartı kullanımı maalesef mümkün olmuyorken birçok kimse kredi kartı borcu yüzünden sıkıntılı zamanlar geçirebiliyor. Özellikle asgari ücret ya da düşük maaşlı çalışan kimseler bu parayı ödeyemiyor ve zamanla faizle artan borcun altına giriyorlar. Faizi artan kredi kartları ise kısa zaman sonra büyük paralara dönüşüyor ve bir türlü ödenemiyor.

Peki, ama kredi kartı kullanımında nelere dikkat etmeliyiz?

LİMİTİNİZİ AZALTTIRIN

Birçok kimsede yüksek limitli bulunan kredi kartları maalesef yarardan çok zarar veriyor. Özellikle limitinin yüksek olduğunu sevinen kimseler ilerleyen zamanlarda bunun iyi bir şey olmadığını anlıyor ama maalesef bunun için çok geç oluyor diyebiliriz. Bu nedenle size yetecek kadarını daha doğrusu ödeyebileceğiniz kadarını bırakıp, geriye kalan limiti kapattırın.

ASGARİ ÖDEMENİZE GÖRE HARCAMA YAPIN

Özellikle ülkemizde birçok kişi sadece kredi kartlarının asgarilerini ödemekle yetinmektedir. Öğrenciden doktora, memurdan mühendise kadar birçok kimse sadece asgari rakamları ödemekte ve geriye kalan ana borcu çok fazla düşünmemektedir. Bu sebepten dolayı da birçok kişi zamanla haciz işlemi ile karşı karşıya kalıyor. Bu önerimizde ise asgari ücreti ne kadar olursa ödeyebilirsiniz, ona göre bir önlem almanız ve harcamanızdır.

NAKİT VARKEN KREDİ KARTINI KULLANMAYIN

Nakit parası olan birçok kişi de artık kredi kartını kullanmaya devam ediyor. Cebindeki paranın bitmemesini ve bir süre daha cebinde kalmasını isteyen insanlar asla ay sonunu düşünmüyorlar. Elde nakit para bir şekilde biterken, geriye kredi kartı borcu kalıyor. Bu nedenle de birçok tüketici kart borcunu ödemekte zorlanıyor.

TAKSİTLER SİZE CAZİP GELMESİN

Aslında bu önerimizin en önemli muhatabı bayanlar diyebiliriz. Çünkü taksitlendirme seçeneği özellikle bayanlar için vazgeçilmez bir olanak gibi gözüküyor. Fakat yapılan birden fazla taksitlendirme maalesef ilerleyen zamanlarda daha kötü sonuçlara neden olabiliyor. Özellikle biriken çok fazla taksit toplandığı zaman ödenemeyecek olan bir miktara dönüşebiliyor. Bunu dikkatlice düşünmek ona göre harcama yapmak daha doğru olacaktır.

FAİZLERİ BİRİKTİRMEYİN, YAPILANDIRMAYA GİDİN

Faizleri biriken kredi kartınız var ise bunu daha fazla biriktirmeyin. Sonra hallederiz ya da öderiz diyerek zaman kazanmak size bir şey katmayacağı gibi karşınıza bir zaman sonra çok ciddi rakamlarda borç çıkartır. Bu sebepten dolayı bir an önce borcunuzu ödeyin ve bankalardan kurtulun. Eğer borcunuzu ödeyemiyorsanız ve zorlanıyorsanız, bankanıza giderek sizlere bir yapılandırma yapılmasını söyleyin. Böylece kolayca ödeyebilir ve bu işten sıyrılabilirsiniz.

About isbilgisi

Check Also

Fransız Dev Resmen Yok Olacak

BFMTV kanalında bir prоgrama katılan Fransa Ekоnоmi Bakanı Bruno Le Maire, gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir