Home / Ekonomi / Atama Bekleyenlere Maliye’den 3 Bin Kişilik Kadro Talebi

Atama Bekleyenlere Maliye’den 3 Bin Kişilik Kadro Talebi

İŞKUR, atama bekleyen adaylar için Maliye’den 3 Bin kişilik kadro talebinde bulundu. Hükümetin istihdam seferberliği çağrısından sonra 1.5 milyon kişiyi iş sahibi yapacak paketi yaşama geçirirken, işkur 3 bin iş koçu için Maliye’den kadro istedi. İş ve meslek danışmanları kapı kapı dolaşıp işsizlere koçluk yapacak. Verilen bu kadrolar sayesinde yılladır atama bekleyen İş ve Meslek Danışmanları için kadro imkanı açılmış olacak.

270 bin açık iş için uygun elemanı bulmak olacak. Takvimin haberine göre; iş koçları maliyeti yaklaşık 12 milyar lira olarak öngörülen istihdam paketine de odaklanarak binlerce gence iş kapısı açılmasına aracılık edecek. Hükümetin istihdam seferberliğinde İŞKUR kilit rol üstlenecek. İŞKUR ilk etapta 60 istihdam uzman yardımcısının aralarında yer aldığı doğrudan iş bulmada görev alacak personel açığının kapatılmasını istedi.

Konu ile ilgili olarak kurum, bu yıl aktif işgücü programlarına 3.1 milyar lira kaynak ayırırken, eğitim programları ile yüz binlerce gence iş kapısı açacak. İlk planlamaya göre 300 bin kişi işbaşı eğitim programı, 100 bin kişi girişimcilik eğitim programı, 100 bin kişi de toplum yararına çalışma programlarından yararlandıracak.

 

About Sariye Deliktaş

Check Also

Borsa Günü Resmen Düşüşle Tamamladı

BIST 100 endeksi önceki kаpаnışа göre 1. 189, 68 puan azalırken, toplam işlem hacmi 6, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir