Asgari Ücret Alanlara Prim Desteği Devletten

Asgari ücret ile ilgili genelgeye göre, asgari ücret alan işçilerin prim desteği devlet tarafından karşılanıyor.

Asgari Ücret Alanlara Prim Desteği Devletten

Asgari ücret ile ilgili genelgeye göre, asgari ücret alan işçilerin prim desteği devlet tarafından karşılanıyor.

13 Nisan 2017 Perşembe 10:39
Asgari Ücret Alanlara Prim Desteği Devletten

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ve devam eden istihdam seferberliği hız kesmenden ilerliyor. 2 milyon yeni işçi hedefiyle yola çıkılan seferberlikte son 3 ayda 760 bin 150 kişinin iş sahibi olduğu açıklandı. Vatandaşlar işe kavuşurken hükümet de desteklerini sürdürüyor. Hükümet gerek işverenlere gerekse işçilere, istihdam konusunda yardımcı oluyor.

Başlatılan istihdam seferberliğinde hedef iki milyon. Bu doğrultuda çok önemli adımlar atılmaya devam ediliyor. İş arayanlara, iş bulmaları kolaylaştırılırken, işverenlerede istihdam konusunda önemli destekler sağlanılıyor.

01.02.2017 ile 31.12.2017 tarihleri arasında işe alınan her yeni elemanın aylık primlerinin 666 lirası devlet tarafından karşılanacak. Günlük prim desteği ise 22.22 TL olarak belirlendi. Genelgeye göre destekten yararlanacak işçilerin,

01.02. 2017 ila 31.12.2017 tarihleri arasında işe alınmış olması, Türkiye İş Kurumu'na kayıtlı işsiz olması, İşe alındıkları tarihten önceki üç ay öncesinde aynı işyerinde çalışmıyor olması gerekiyor.

İşveren yönünden şartlar ise;

Özel sektörde olması, Sigortalının işe alındığı işyerine ait 2016 Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması, Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde verilmesi, Sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi, Yasal ödeme süresi geçmiş prim borcunun olmaması, Sigortasız işçi çalıştırmıyor olması gerekiyor. 2017 yılında işe alınan ya da alınacak olan elemanların önemli bir bölümünün primleri, İşsizlik Sigortası Fonu tarafından ödeniliyor.2017 yılında işe alınacak yeni elemanların primlerinin büyük kısmı İşsizlik sigortası Fonu tarafından ödeniyor. Bununla ilgili SGK genelgesi de yayımlandı.

Devletin işsiz vatandaşların iş bulabilmeleri için verdiği çabalar, karşılık buluyor. Türkiye'de istihdam sayısı giderek artıyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol