Araç Sigorta Fiyatlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Zorunlu trafik sigortası primlerinin düşürülmesi yönünde adımlar atılacak.

Araç Sigorta Fiyatlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Zorunlu trafik sigortası primlerinin düşürülmesi yönünde adımlar atılacak.

19 Mart 2017 Pazar 23:45
Araç Sigorta Fiyatlarına Yeni Düzenleme Geliyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu sigorta fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, primler için makul fiyatlarda tavan fiyat uygulaması getirileceğini belirtti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, yeni düzenlemeler ile birlikte, zorunlu araç sigorta fiyatlarında yüzde 30 düşüş olacağını belirtti. Trafiğe yeni çıkacak olan otomobillerde ise bu oran yüzde 40 oranında düşecek. Açıklamada araç zorunlu sigorta fiyatlarının, hem vatandaşlar hem de sigorta şirketleri için makul fiyatlarda olması gerektiği belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada: "Yaptığımız incelemeler sonucunda, sigorta şirketlerinin riski  yüksek sigortalıları portföylerine katmak istemediklerini, bu nedenle de yüksek  riskli olarak görülen sigortalılardan yüksek primler talep edilerek sigorta  yapmaktan kaçındıklarını tespit ettik. Bu durumun sigorta fiyatlandırmasına  duyulan güveni zedelediğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşın mağduriyetinin  önlenmesi amacıyla primlerde  tavan fiyat uygulanmasına karar verdik.

Tavan fiyat uygulaması ile  mevcut uygulanmakta olan prim tutarlarına  göre indirim, en riskli gruptaki otomobillerde yaklaşık yüzde 28, en düşük riskli  araç gruplarında ise yüzde 26 olacak. Trafiğe yeni çıkacak otomobillerde ise  mevcut primlere göre ortalama indirim yüzde 40'ı bulacak. Bu şekilde  otomobillerde zorunlu trafik sigorta primlerinde ortalama yüzde 30'luk indirim  sağlanmış olacak." dedi.

Bu açıklamanın ardından, yapılan yeni düzenlemeler ile zorunlu araç sigorta fiyatlarının düşeceği tahmin ediliyor.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol