Ankara Elektriğini Çöpten Alıyor

23 Mart 2016 Çarşamba, 23:51
Ankara Elektriğini Çöpten Alıyor

Tesis Ankara'nın elektrik ihtiyacını karşılıyor. Ankara Elektriğini Çöpten Alıyor


Ankara’daki katı atık depolama ve bertaraf tesisi, Ankara elektriğinin yüzde 7 lik kısmını karşılıyor. Ankara elektriğinin yüzde 7 lik bölümünü çöpten karşılarken günlük anlamda 4500 ton çöpde bu depolama tesislerine dağıtılıyor. Mamak deposu ise 1500 tonluk bir kapasite hacmine sahip. Tamamen Türk mühendisleri ve Türk teknolojisi ile geliştirilen tesis şuanlık tam kapasite ile zaten çalışıyor, ancak eklenecek yeni bir sistem ile tam kapasiteli çalışma oranı artırılacak çöplerden geri dönüşüm ve elektrik elde etme oranıda artacak. Konuyla alakalı açıklamalarda, Ankara’da gerçekleştirilen bu sistemin tüm illerimize de uygulanması gerektiği vurgulanıyor. Ülkemizin bütün illerinde yapılması planlanan bu çalışma, enerji sorununa da büyük ölçüde fayda sağlayacak. 

Ayrıca buralarda oluşan gazların bazıları biogaz olarak kullanılıyor, bazı kısımlarından elektrik üretiliyor, bazı kısımları da çevreye ve doğaya zarar vermemek adına uygun şartlar ve Avrupa standartlarında yakılarak bertaraf sağlanmış oluyor. Bertaraf tesisini ziyaret eden Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığının müsteşarı,  tesisin tamamen yüzde yüz oranıyla yerli olduğu vurgusunu yaparak, Türk mühendislerini işaret etti.

Tesis Tamamen Türk Mühendislerinin Yapımı

Konuyla alakalı tesisi inceleyen müsteşar, tamamen Türk mühendisleri yapımı olan bu tesisin son derece sevindirici olduğunu dile getirerek, Ankara elektriğini çöpten alıyor ifadelerinin yerliliğini de kanıtlamış oldu. Şuan için % 7 lik bir kısım olarak belirtilen elektrik, yapılacak geliştirmeler ve yeni faaliyetler ile büyük oranlarda elektrik üretimini de sağlayabilir.

Sinan YILMAZ | isbilgisi.comYorum yazın...


Diğer Güncel Haber ve İlanlar
isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.