ABD’den Doğalgaz Almışız

Türkiye Ocak ayında ABD‘den doğalgaz alımı yapmış. ABD’den Doğalgaz Almışız

Rusya, siyasi problemler ve yaşanan uçak krizi nedeniyle ülkemize doğalgaz vermeyeceğini ifade etmişti. Hatta konuyla alakalı olarak, tüm ticari faaliyetleri de kısıtlayarak; ekonomik, siyasal ve kültürel bir baskı oluşturmaya çalışmıştı. Tüm bu söylediklerini yapmak yerine, ülkemize yolladığı doğalgazı dahi artırmış, her zamankinden daha fazla doğalgazı ülkemize göndermişti.

Yine konuyla alakalı uzmanlar, Rusya’nın ülkemizle ticaret yapmaya mecbur olduğunu ifade etmişlerdi. Rusya’nın ekonomik anlamda büyük tüm ticaretleri ülkemizle yapılıyor ve onların ticaret  yaptığı ülkelerin de başında geliyoruz. Bizim ticari faaliyetlerimize göz atacak olursak, Rusya 7.sırada kendine yer bulabiliyor. Rusya’dan ülkemize sadece doğalgaz (büyük ölçüde) ithal edilirken, tarım, sanayi, gıda, tekstil gibi bir çok alanda bizim onlara ürünlerimiz gidiyor.

Doğalgazın da kesilememesinin nedeni aslında bu. Ekonomik problemler. Rusya’nın planları bir kenarda dursun, yine aynı dönemde ve kriz ortamında ABD’den doğalgaz aldığımız sunulan bir faaliyet raporu ile belirtildi. Bu ülkemizin ABD ile ilk Doğalgaz alışverişi oldu.

Çok soğuk olduğunu bildiğimiz Ocak ayında, ABD ülkemize doğalgaz ticareti yaptı. Hiç farkında olmadan ABD’den doğalaz almışız, yayınlanan rapora göre 83 milyon metreküp civarında bir alım olarak ilk doğalgaz ticaretine yer edinmiş.

Ayrıca yine yayınlanan aynı rapor ışığında elde edilen bilgilere göre, Türkiye; bir önceki yılın aynı ayına oranla 396 milyon metreküp daha fazla doğalgazı ithal etmiş gözüküyor. Kış mevsiminin en soğuk ayı olan Ocak ayı, bu ithallerin gerçekleşmesine neden olarak gösteriliyor.

Ayrıca artışta mevsim değişikliği ve soğuk hava dalgalarının da etkisi mevcut.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir