2.6 Milyon Gence İş Olanağı Sağlanacak

İş hayatında artık yeni bir döneme geçiliyor. Hükümet yetkilileri tarafından daha önce verilen söz ile 3 yıl içerisinde 2 milyon 600 bin gence iş sağlanacak. Başta İŞKUR olmak üzere iş ve işçi bulma kurumları arasında temaslarda bulunulacak ve gençlere bu konuda büyük destek verilecek. Bu konuda da özel istihdam bürolarından da destek alınacak ve özel istihdam büroları gençlere mesleki eğitimlerde verecek.

Bu konuda yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre özel istihdam büroları tarafından bir iş yerinde görevlendirme yapılarak geçici iş ilişkileri kurulabilecek. Böylelikle bürolar ihtiyaç halinde İŞKUR’dan geçici işçi isteyebilecek. Fakat bazı durumlarda bu ilişki yetkisini kaybedecek. Özellikle toplu işçi çıkaran kamu kurum ve kuruluşları ile yer altında maden çıkaran iş yerlerinde geçici işçi ilişkisi kurulumu gerçekleşmeyecek. İşverenler, geçici işçilerin maaşını ödemede sıkıntı çektiği vakitlerde 3 ay süreye kadar özel istihdam bürolarına katkı ücreti ödememe hakkına sahip olacak.

Bu uygulamadaki amaç ise işçilerin maaşını ertelemeden tam zamanlı eksiksiz ödeyebilmek. Maaşını alamayan veya eksik alan işçiler il müdürlüklerine veya hizmet merkezlerine şikayette bulunabilecek. İşletmelerin büyüklüklerine göre en fazla çalışan işçi sayısının dört biri oranında geçici işçi çalıştırılabilecek. 10 veya daha az işçi çalıştıran iş yerlerinde en fazla 5 geçici işçi çalıştırılacak. Bu uygulama sayesinde 2 milyon 600 bin gencin iş sahibi olması temenni ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir