YGS Sorularının Gösterilmesi İçin Para Talep Ediliyor

11 Mart 2016 Cuma, 14:39
YGS Sorularının Gösterilmesi İçin Para Talep Ediliyor

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının sorularına dair yayın hakkı için 200 bin TL istendi.YGS Sorularının Gösterilmesi İçin Para Talep Ediliyor.

YGS öncesi tüm hazırlıklar tüm hızıyla devam ederken, ÖSYM yeni bir bilgi ile gündeme gelmişti. Resmi web sitesi üzerinden duyuru yayınlayan ÖSYM, YGS sonrasında soruların tamamının resmi web sitesi üzerinden yayınlanacağını belirtmişti.

Bunun üzerine adaylar ve aileler de durumdan memnun kalmış olumlu geri bildirimlerde bulunmuşlardı. Hatta sınav sonuçları ile alakalı karmaşanın da önüne geçileceği düşünceleri bir nebze olsa rahatlatmıştı.YGS sorularının gösterilmesi için para talep ediliyor, yayın organları ücret ödemeden soruları yayınlayamayacaklar.

YGS Sorularını Yazılı veya Görsel Medya Kaynaklarında Paylaşım İçin  Yüklü Miktarda Ücret İstendi

ÖSYM, sınavın sorularının resmi web sitesi üzerinden yayınlanacağı bildirisinin ardından soruları yayınlamak isteyen yazılı veya görsel basın kaynaklarına, bu hakkı tanımak için ücret talep etti. Görsel yayınlama faaliyetlerinde bulunan yayın kaynaları için bu hak 200 bin TL gibi bir rakama denk gelirken, yazılı kaynaklar için belirtilen ücret 50 bin TL şeklinde şekillendirilmiş.

Milyonlarca Öğrenci Sınava Girecek

Milyonlarca öğrencinin gireceği Yüksek Öğretim Geçiş Sınavına tek bir kaynaktan ulaşmaya çalışacak öğrenciler için, belli belirsiz bir takım problemler de beraberinde geliyor. Yayın hakkı konusunda ÖSYM sıkı bir yönetim uygularken, web sitesinde aşırı bağlantı problemleri yaşayacağı düşünülüyor. Yoğunluktan ötürü gerçekleşmesi beklenen bu problemin, yayın hakkının başka bir yayın organına da ücret ödenmeden verilmeyecek oluşundan tetiklenmesi bekleniyor.Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.