YGS Sorularına ÖSYM'den Açıklama Geldi

14 Mart 2016 Pazartesi, 16:27
YGS Sorularına ÖSYM'den Açıklama Geldi

YGS Sorularına ÖSYM'den Açıklama Geldi. Sosyal medyada paylaşıldığı iddiaları cevaplandı.YGS Sorularına ÖSYM’den Açıklama Geldi.

13 Mart Pazar günü gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının sorularının sosyal medyada paylaşıldığı yönelik iddialara ÖSYM tarafından son dakika açıklaması geldi. 

ÖSYM, sosyal medya platformlarında bu sınava yönelik bilgilerin paylaşılması ve dağıtılmasının doğru olmadığını, gerekli işlemi yapan kişiler hakkında yasal işlem başlatılacağını duyurdu. Gerek dijital medya, gerekse diğer tüm platformlarda yayınlandığı yönündeki haberlere de gerekli yayın hakkının telif ücreti ödeyen yayın organlarına sosyal medya dışı kullanım amacıyla verildiğini bildiren ÖSYM, çalışmanın sürdüğünü vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşmak Suçtur

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının sorularının sosyal medya platformlarında paylaşımın yasal olmadığını belirten, ÖSYM çok sert cevap verdi. Bahsi geçen suç teşkil eden işi yapanlar hakkında yasal sürecin başlatılacağını bildirerek, soruların yayınlanmasına yönelik yetkinin yalnızca yayın organlarına telif ücreti karşılığında gerçekleştirildiğini bildirdi. Ancak bu kuruluşlar sadece kendi yayın organlarında bahsi geçen soruları paylaşabilecekler. Sosyal medya platformlarına soruların yayınlanması gibi bir hak, herhangi bir yayın kuruluşuna verilmedi dedi.

Soruların Dizilişleri Dahi Aynıydı

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavının sosyal medya platformlarında yayınlanan örnekleri, o kadar sınavla birebirdi ki, sıralamaları dahi aynıydı. Sosyal medya platformları soruların yayınlanmasıyla birbirine girdi. Ailelerden ve öğrencilerden tepkiler yağdı. Akıllara soruların daha önceden bazı kişi ve kuruluşlara dağıtıldığı düşünceleri dahi geldi.

Sınava giren milyonlarca öğrenci, konunun netlik kazandırılmasını beklediklerini sosyal medya hesaplarında duyurdular.Yorum yazın...


isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.