Okullarda Kodlama Eğitimi Başlatılıyor

09 Mart 2016 Çarşamba, 14:17
Okullarda Kodlama Eğitimi Başlatılıyor

Okullarda kodlama eğitimi başlatılıyor çocuklar geleceğe yazılımla hazırlanıyorlar. Okullarda kodlama eğitimi başlatılıyor çocuklar geleceğe yazılımla hazırlanıyorlar. 

MEB, tarafından yapılan açıklama da gençlerin geleceğine yönelik yapılacak yatırımların başında gelen okullarda kodlama eğitimi hayli memnun etti. Yazılımsal ve programlama teknikleri açısından Dünya konumunun hayli gerisinde kaldığı düşünülen ülkemiz ve ülkemizin çocukları bu eğitimle bilime, yazılıma ve programlamaya tutunacaklar. Önümüzdeki günlerde, başlatılacak olan okullarda kodlama eğitimi projesi, bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi.

Çocuklara kodlama eğitimi verecek öğretmenlerin de eğitilmesi gerektiğini, bu noktada öğretmenleri de eğitecek yazılımcı veya programcıların olması gerektiği konuları gündeme geldi. Dolayısıyla okullarda kodlama eğitimine geçişin birden bire sağlanamayacağı yönünde bir çok söylenti de ortalığa çıkmıştı. 

Çok yakın zamanda okullarda kodlama eğitimi çocuklar tarafından da heyecanla bekleniyor. Kendi oyunlarını kendileri yapmak isteyen minikler, şimdiden bir çok konuda araştırma dahi yapmışlar. Araştırmaları sonunda, uygulama yapmak isteyenler, uçan robotlar geliştirmek isteyenler hatta bir uzay aracı inşa etmek isteyenler dahi bulunuyor.

Bilişim dünyasında bir çok programlama dili ve türü bulunuyor. Bu dillerin bir çoğu, mobil uygulama yapımları, robotik programcılığı, mekatronik mühendisliği gibi zaten bir çok bölüm tarafından da öğretiliyor. Ancak çocukların küçük yaşlardan itibaren algılarının daha da açık olduğu noktalarda, bu tarz eğitimlere yönlendirilmesi oldukça başarılı işlere imza atacak duygusunu zihinlerimize işliyor.

Bakalım, okullarımızda verilecek olan kodlama eğitimi ne kadar başarılı olacak, hep beraber göreceğiz…Yorum yazın...

isbilgisi.Com | Her Hakkı Saklıdır.