Home / egitim / Coğrafya ve Tarih Müfredatında Değişiklik

Coğrafya ve Tarih Müfredatında Değişiklik

MEB, bakanlığı ilgili derslere yönelik müfredatta değişikliğe gidiyor. Coğrafya ve Tarih Müfredatında Değişiklik

Milli Eğitim Bakanlığı bahsi geçen derslerin müfredatında değişikliğe gidileceğini belirtti. Liselerde verilen Tarih ve Coğrafya derslerini kapsayan bu değişiklik, herkes tarafından görüşlerinin bildirilebileceği bir platform olarak da internete taşınmış durumda. Öğretmenler, veliler, akademisyenler, öğrenciler kısacası herkes bu değişikliğe yönelik görüşlerini bildirebilecekler. Yapılacak olan görüş bildirimleriyle beraber müfredatta değişiklikler tekrar gözden geçirilerek düzenlenecek.

Yapılacak olan değişiklikle beraber, eğitim ve öğretimin daha başarılı yapılması, eğitimin herkes tarafından sevdirilmesi, eğitimin kolaylaştırılması gibi temel nitelikleri üzerinde duruluyor.

Ayrıca eğitimin herkesin seviyesine uygun olacak aşamalardan başlayıp, tam öğrenim ile beraber seviyelerinde artış gösterilmesine yönelikte çalışmaları kapsıyor. Bahsi geçen değişikliğe yönelik görüş bildirmek isteyen herkes, Talim ve Terbiye Kurulu’nun resmi web adresinden ulaşabilirler.

Lise düzeyinde gerçekleştirilmesi planlanan bu yeni müfredat uygulaması; TUBİTAK, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülüyor ve geliştiriliyor.

 Coğrafya ve Tarih müfredatında değişiklik işlemlerinin tamamlanmasının ardından öğrencilerin okula ve eğitime sevgisinin artması, derslerdeki ve sınavlardaki başarının yükselmesi, eğitim-öğretim hayatı boyunca çalışma prensipleri ve ders tekniklerine uygun olarak planlama yapabilme kabiliyetinin de kazandırılmış olması düşünülüyor.

Lisede okumakta olan öğrencileri de oldukça ilgilenen bu değişikliğe, özellikle öğrencilerin katılım sağlaması isteniyor. Öğrencilerin, eğitim görmek istedikleri müfredat ve uygulanış şeklini kendilerinin belirlemesi de bu noktada önemli etmenler arasında olacak. Bu yüzden lisede okuyan tüm öğrencilerin katılım sağlamasını tavsiye ediyoruz.

Ahmet Yasin Küçüksakal | isbilgisi.com

About isbilgisi

Check Also

Bakan Avcı Eğitim Sistemi İle Alakalı Açıklamalar Yaptı

Nabi Avcı 4+4+4 sistemi ile alakalı olarak açıklamalar yaptı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı eğitim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir