Milli Eğitim Bakanı YGS Değerlendirmesi Yaptı

Nabi Avcı, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na yönelik durum değerlendirmesinde bulundu. Milli Eğitim Bakanı YGS Değerlendirmesi Yaptı

19 Mart Pazar günü sonlandırılmış olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın sonuçlarının ardından durum değerlendirmesinde bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avci, durumdan memnuniyetini dile getirdi.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla YGS birincileri de belli olmuş, çalışma prensipleri ve eğitim düzeyimiz konuları tekrar gündeme gelmişti. Konuyla alakalı olarak 2016 Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı grafiklerinin Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi resmi web sayfası üzerinde yayınlanınca; grafiğin ilerlemeler kaydettiği, öğrencilerin başarı seviyelerinin toplamda bir önceki senelere göre daha yüksek olduğu izlenmiş durumda. Yayınlanan bu grafiklerle beraber, sınava katılan aday sayısı, cinsiyetlere göre başarı dağılımları ve sınıflara veya yaş gruplarına göre başarı oranları da listelenmiş durumda.

Konuyla alakalı konunun eğitim sistemimizinb aşarı durumunun ne olduğunun sorulması üzerine açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı; özellikle dershanelerin kapatılmasının ardından eğitim sistemimize yönelik bir çok kötü geleceğin bizi beklediğini düşünenler, dershanelerin kapatılmasını speküle etmek isteyenler olmuştu. Biz bugün burada öğrencilerimizin ve Milli Eğitim Bakanlığımızın başarılı çalışmalarını konuşuyoruz. Elbette ki yeterli değil ancak; bir ilerleme olduğu da açık olarak görünüyor.

Öğrencilerimiz bir önceki seneye göre daha başarılılar. Bizlerde bu başarıyı daim kılmak ev en üst seviyelere ulaştırmak için daima çalışacağız mesajını verirken, durumdan memnun olduğunu ifade etti. Dershanelerin kapatılması sürecinin, eğitimdeki başarıyı artırdığı ortaya çıkmış olduğu bilgisini verirken, çalışmalarının da bu süreci daha iyi analiz etmek üzere yürütüldüğü bilgisini verdi.

YGS Birincisi Sırlarını Anlattı

Türkiye Birincisi Hasan Sabri sırlarını açıkladı. YGS Birincisi Sırlarını Anlattı

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrencilerin bir bölümü güzel sonuçlar alırken, bir bölümünün de hedeflerine bu sene ulaşamadıklarını gördük. Kimilerine göre çok zor olan sınavın; bu sene de bir çok branştan birincileri vardı.

Aralarından biri olan Hasan Sabri’de şaşkınlığını gizleyemedi. Sınav sonrası soruların yayınlanmasıyla doğrularını analiz eden Hasan; ilk yüze gireceğini düşünmüştü. Ancak, sonuçların açıklanmasının ardından birinci olduğunu öğrendi. İlk yüzde olacağımı düşünüyordum, sonuçlar açıklandı birinci olmuşum; hiç tahmin etmemiştim sözleriyle şaşkınlığını belirten Hasan Sabri günde 480 soru çözdüğünü dile getirdi.

Günde 480 soru çözüyordum.

YGS birincisi sırlarını anlattı. İlk önceliğinin konu eksiklerini kapatmak olduğunu onları tamamladıktan sonra, her gün 480 adet soru çözdüğünü dile getirdi. Sınav öncesi çalışma rutinlerimde motivasyonum düştüğünde öğretmenlerimden yardım alıyordum, ders çalışmayı kendime bir külfet olarak görmedim hiç bir zaman ifadelerini kullanan Hasan Sabri; tüm öğrencilerin ilk önceliklerinin açıkları kapatmak olduğunu dile getirdi.

Ayrıca zaten haftanın 50 saati okulda olduğunu belirten Hasan Sabri, geri kalan tüm vakitlerinde de ders çalıştığını dile getirdi. Derslerinden vakit kalan sürelerde de bilgisayar oyunları tasarladığını ve bilgisayar programları üzerine projeler geliştirdiğini de dile getirdi.

Ayrıca Sabri’nin annesi ise; çocuk yetiştirmeyi ben yumurta büyütmeye benzetiyorum. Çok sıkarsanız kırılır, çocuklarda öyle. Sınav süresi boyunca çocuklara stres yapılmaması gerektiğini vurgularken; Hasan Sabri için de ona sınavla alakalı herhangi bir baskıda bulunmayacağını dile getirdi.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

Açıköğretim Lisesi Sınav Soru ve Cevapları Yayımlandı

19-20 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen sınavın, soru ve cevapları yayımlandı. Açıköğretim Lisesi Sınav Soru ve Cevapları Yayımlandı

19-20 Mart 2016 tarihlerinde Açık Öğretim Lisesi sınavı gerçekleştirilmişti. Belirtilen tarihte gerçekleştirilen sınavlara yönelik soru ve cevaplar, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinde yayımlandı. 1.2 milyon öğrencinin katıldığı sınava yönelik soru ve cevapları yayınlayan Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı 1. oturum, 2. oturum ve 3. oturum olmak üzere tüm soru ve cevapları resmi web sayfası üzerinde açıklamış durumda. Adayların sınav sonrası başarı durumlarını öğrenebilmek adına oldukça önemli yer edinen, soruların yayımlanması hadisesi bir çok öğrenciyi MEB’in resmi web sitesi üzerine çekiyor. Sonuçlar açıklandığında bir anlık yoğunluk yaşansa da, şuan için problem de giderilmiş gözüküyor.

1.2 Milyon öğrenci katıldı.

Açıköğretim Lisesi Sınavı’na 1.2 milyon öğrenci katıldı. Öğrenciler, sorumlu oldukları ders ve konulardan 20şer soruluk testler halinde uzatılan cevap anahtarlarını doldurmaya çalıştılar. Adaylar arasından bazıları sınavın oldukça kolay olduğunu söylese de bazıları için durum hiçte öyle değildi. Açıköğretim Lisesi Sınav Soru ve Cevapları Yayımlandı. Sınavın zorluğundan bahseden adaylar, bir de Ankara’da yaşanan hain terör faaliyetleri olunca; durumdan çok fazla etkilendiğini bildirdiler. Ankaralı öğrencilerin terör faaliyetlerine yönelik korkusu sınav heyecanını ve zihinleri hayli bulanıklaştırmış durumdaydı.

Korkarakta olsa elimizden geleni yaptık.

Ankara’da sınava giren adaylar; elimizden geleni korkarakta olsa yapmaya çalıştık. Artık sınav sonuçları ne olur bilmiyorum ama, şükür canımız sağ şeklinde gelen yorumlarda bulundular.

Sınav soru ve cevaplarına ulaşmak isteyen adaylar http://www.meb.gov.tr/index.php bağlantısını takip edebilirler.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

Okullara Kızılay Dersi Getiriliyor

Okullarda Kızılay dersi verilmeye başlanacak, çocuklar afetle mücadeleyi öğrenecek. Okullara Kızılay Dersi Getiriliyor

Türk Kızılayı‘nın başkan vekili Dr. Kerem Kınık, Milli Eğitim Bakanlığıyla ortaklaşa yürütülecek bir projenin haberini verdi.  Kızılay’ın zorunlu derslerden birisi olarak yürütülmesine ilişkin çalışmaların olduğunu, okullarımızda verilecek olan Kızılay dersi; çocuklarımıza ve öğrencilerimize afetle mücadele etmeyi, yardım severliği ve insanlarla iyi ilişkiler kurmayı öğreteceğini dile getirdi. Tüm çalışmalar tamamlandığında, Kızılay dersi zorunlu ders olarak okutulacak ifadelerinin kullandığı toplantı, Kayseri’de gerçekleşti.

Kayseri’de düzenlenen Türk Kızılayı Bölge Toplantısı’nda konuşan başkan vekili; gençlerimize ve çocuklarımıza yardımseverliği, afetle mücadeleyi aşılayacağız ifadelerini kullandı.

Yürütülen kan bağışı çalışmalarına ilişkin soruların yöneltilmesi üzerine açıklamalarda bulunan vekil; hızımızı biraz artırıyoruz. Tarihsel misyonumuzun ve vizyonumuzun gerektirdiği şekilde her zamankinden daha süratli olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Özellikle kan bağışı noktasında Türkiye’de ihtiyaç bulunan tüm kanları toplamaya adayız ifadelerini kullandı. Yapılacak olan çalışmalarla beraber, Türkiye’de kan bağışına yönelik bir problemin olmaması için çaba sarfettiklerini ifade eden vekil; şuan Türkiye’nin % 90 ına yakın kan ihtiyacını başarıyla karşıladıklarını da ifade etti.

Afet müdahalesinde, imkanlar çoğalıyor.

Doğal afetlerle mücadelede kullanılan kapasitenin arttığından bahseden vekil, her geçen gün büyümeye ve daha fazla insana yardımcı olmaya başladıklarını dile getirerek; okullara kızılay dersi getiriliyor ifadesini kullandı. Bu sayede afetle mücadeleyi daha küçük yaşlardan aşılayacaklarını, herşeyden öte bilinçli gençler yetiştireceklerini de dile getirdiler.

 

YGS’nin İki Sorusu İptal Edildi

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın 2 adet sorusu iptal edildi. YGS‘nin İki Sorusu İptal Edildi

Bir çok tartışmaya sebep olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın iki sorusu iptal edildi. Yapılan açıklamaya göre Matematik 15 ve Fen Bilimleri 9.sorusu iptal edildi. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı bir çok kopyacılık, sahtecilik sahnelerine ev sahipliği yapmıştı. Özellikle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sırasında kopya çekmeye çalışan ve bir başkasının yerine sınava girmeye çalışan adaylar tespit edilmiş, kamuoyunda duyurulmuştu. Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen sonuçların arasında bir de cevabı değiştirilen soru bulunuyor. Fen bilimleri bölümünde 7.sorunun  A şeklinde girilen cevabı D şıkkı olarak değiştirilmiştir.

Milyonlarca Öğrenci Katıldı

Milyonlarca üniversiteli adayının katıldığı sınav, her yıl düzenlenerek bir çok öğrencinin üniversiteye geçişteki en önemli adımlardan birini atmasını sağlıyor. Bu sınava katılan adaylar Lisans Yerleştirme Sınavı olan (LYS) ye de katılım sağlayarak tercihleri doğrultusunda 4 yıllık veya 2 yıllık eğitim veren bölümlere yerleştiriliyorlar. Bu noktada son derece önemli adımlardan birisi olan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın da ayrı bir önemi bulunuyor. Bu sınavda yaşanan şaibeli durumlar, yanlış sorular veya içeriklerin olmaması gerekiyor. Sınava katılan tüm öğrencilerin de temennileri bu yönde devam ediyor.

Tartışmalı sorular iptal edildi.

YGS’nin iki sorusu iptal edildi. Yanlış olduğu tespit edilen iki soru  iptal edildi. Matematik 15 ve Fen 9 soruları iptal edilerek, tartışmalara son verildi. Ayrıca Fen Bilimleri 7.sorusu da cevap şıkkı değiştirilerek yeniden düzenlendi.

Bakan Avcı Eğitim Sistemi İle Alakalı Açıklamalar Yaptı

Nabi Avcı 4+4+4 sistemi ile alakalı olarak açıklamalar yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı eğitim sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim sınıf sayısının 5 yıla çıkarılacağı haberlerine karşılık cevap niteliğinde bir açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bilindiği gibi 4+4+4 sistemine geçtik ilk okulu 5 yıla çıkarmak, 3 yıla indirmek gibi bir çalışmamız yok bunları nereden çıkarıyorlar bir türlü anlamıyorum dedi.  

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Türkiye’nin Eğitimde Kalite Stratejileri, Fırsatlar ve Zorluklar konulu bir konferansa katılım sağladı.  Bakan Nabi Avcının katılım sağladığı Türkiye’nin Eğitimde Kalite Stratejileri, Fırsatlar ve Zorluklar konulu konferans SETA Vakfı tarafından düzenlenmiştir.  

 

Türkiye’nin Eğitimde Kalite Stratejileri, Fırsatlar ve Zorluklar konulu konferansta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katılımcıların sorularını yanıtladı. Bakan Avcıya eğitim sisteminin değiştirileceğine yönelik iddialar hakkında bir soru soruldu. Bunun üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı şöyle konuştu; 

 

Bunu sorduğunuz gerçekten iyi oldu, bu konular hakkında haberler nereden çıkıyor bir türlü anlam veremiyorum. Böyle bir şey yok. Bir kez daha sizlerin huzurunda net bir şekilde söylüyorum eğitim sistemimiz 4+4+4 şeklindedir. Yani lise 4 yıl, orta okul 4 yıl, ilk okul 4 yıl okutulacak şeklindedir. 5 yıla çıkarmak 3 yıla düşürmek gibi bir çalışmamızın olmadığı gibi konuşulmamıştır.  

 

Muhtemelen bu haberler sağda solda anlatılıyor. Sosyal medyalarda paylaşılıyor. Yayımlanan bu haberlere itibar etmeyin eğitim sistemimiz 4+4+4 şeklinde yani lise 4 yıl, orta okul 4 yıl, ilk okul 4 yıl şeklinde devam edecektir. Bizim bakanlık olarak bu konu hakkında bir çalışmamız bulunmamaktadır.  

 

Sinan YILMAZ / İsbilgisi.com 

Hacettepe Üniversitesinde Eğitime Ara Verildi

Hacettepe Beytepe’de yaşanan olaylardan dolayı eğitime iki gün ara verildi.

 Hacettepe Üniversitesinde iki karşıt görüşlü öğrencilerin kavgasında ortalık savaş alanına döndü. Daha sonra kavga da yaralanan üniversite öğrencisi hastaneye kaldırıldı. Gencin grubunda ki arkadaşları hastaneye ziyarete geldiklerinde diğer grup ile karşılaştılar ve burada da bir kavga çıktı. Polis ekiplerinin müdahale ettiği olay da 10 kişi göz altına alındı.  

 

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde karşıt görüşlü iki grup arasında sabah saatlerinde kavga çıkmıştı. Bu olayı dağıtmak adına polis ekipleri müdahale etti ve polis ekiplerinin müdahalesi sonucunda 21 kişi göz altına alındı. Çıkan olayda kesici bir alet ile yaralanan üniversite öğrencisi ise hastaneye kaldırıldı. Olaylar bu şekilde gelişirken çıkan olaylarda polis müdahalesi sonucunda göz altına alınan kişi sayısı 31 oldu.  

 

Hacettepe Üniversitesinden ise bir duyuru yayımlandı. Yayımlanan duyurunun tarihi 23 Mart 2016’dır. Hacettepe Üniversitesinden yayımlanan  duyuruda Beytepe yerleşkesinde bulunan Hacettepe Üniversitesi lisans öğrencileri için bugün ve yarın eğitime ara verildiği duyuruldu.  

 

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde yaşanan olaylar 22 Mart 2016 tarihinde yani dün sabah meydana geldi. Olay iki karşıt görüşlü grubun anlaşmazlığından dolayı yaşandı. Yaşanan bu olaylarda karşıt görüşlü olan bir gruptan bir üniversite öğrencisi yaralandı. Yaralanan öğrenci hastaneye kaldırıldı. Arkadaşları yaralan öğrenciyi ziyarete geldiklerinde hastane önünde bir kez daha kavga oldu ve olaya polis ekipleri müdahale etti.  

 

Sinan YILMAZ / İsbilgisi.com 

YGS Sonuçları Mobil Cihazlar İle Görüntelenebilecek

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı mobil cihazlardan öğrenilebilecek.

 Bilindiği gibi Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı 13 Mart 2016 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirildi. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı 13 Mart tarihinde gerçekleştirildi ve adaylara soruları cevaplamaları için 160 dakika süre tanındı.  

 

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı başvuruları 6 Ocak 2016 tarihinde başlamıştı. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı son başvuruları ise 20 Ocak 2016 tarihinde sona ermişti. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı için başvuru yapan adaylar başvuru ücreti olarak 55 Türk Lirası bir ücreti ilgili bankalara Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı başvuru ücreti olarak yatırdılar.  

 

13 Mart 2016 tarihinde saat 10.00’da gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sonuçları 25 Mart 2016 Cuma günü açıklanacaktır. 13 Mart 2016 tarihin de gerçekleştirilen Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinden adaylara duyurulacaktır. Ayrıca adaylar Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sonuçlarını mobil cihazlarından öğrenebilecekler.  

 

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sonuçlarınızı mobil cihazlardan öğrenebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin mobil cihaz uygulamasına giriş yapmanız gerekiyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin mobil uygulamasına  T. C. Kimlik Numaranız, YU numaranız ve AİS şifreniz ile sisteme giriş yapabileceksiniz.  

 

25 Mart 2016 Cuma günü Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin mobil cihaz sınav sonuç bölümünden Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sonuçlarınızı öğrenebileceksiniz. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin mobil cihaz uygulamasını Android marketlerden ve App Store’dan indirip kullanabilirsiniz. 

 

Sinan YILMAZ / İsbilgisi.com 

Meslek Liselilere Ek Puan İmkanı Gelebilir

YÖK tarafından belirlenen alanları tercih eden öğrencilere ek puan yaratılabilir. Meslek Liselilere Ek Puan İmkanı Gelebilir

Bir dönemler baraj problemleri, puan kesilmeleri ve geçiş yapamama gibi meselelerle karşı karşıya gelmiş meslek ve mesleki teknik liseler sevindirici bir haber almaya yakın olabilir. Yüksek Öğretim Kurumu’nun tasarısında yeni bir düzenleme ile, Yüksek Öğretim Kurumu tarafından belirlenmiş bir bölüme geçerlerse, ek YGS puanı avantajına sahip olabilir. 

Bu sayede öğrenciler eğitim gördükleri mesleki alanları üniversitede tercih ederken daha rahat edecekler. Mesleki yeterlilik ve bilgi de bu noktada önemli derecede artacak. Ayrıca Yüksek Öğretim Kurumu’nun yeni bir tasarısı daha var. Bu tasarıya göre, sınavsız geçiş hakkı da kaldırılmak isteniyor. Eğitmin kalitesinin yükseltilmesini amaçlayan bu girişim ile, mesleki, teorik ve diğer tüm alanlarda ilerlemelerin kaydedileceği bildiriliyor. Bu noktada da önemli bir eğilim olduğunu söylemek mümkün.

Yapılması planlanan yeni değişiklik ise şu şekilde işleyecek:

Öğrenci okumuş olduğu mesleki lise bölümü doğrultusunda YÖK tarafından gösterilmiş bölümlerden birini tercih ederse, tercihlerinde; ham puanının yanı sıra ek puana da sahip olacak. Böylelikle öğrenci, üniversiteye geçişlerde mesleği dışında bölüm seçmeyi en son tercih olarak düşünecek.

Bu noktada üniversite mezunu hiç kimsenin, mesleğini icra etmiyor olması gibi bir problem de kalmayacak. Mezun oluşlar sonrası, kişilerin okudukları bölümü icra etmemelerindeki en önemli nedenlerden birinin bu olduğunu vurgulayan yetkililer, meslek liselilere ek puan imkanı gelebilir şeklinde ifade de bulundular. Bahsi geçen düzenleme üzerinde atılacak adımlar, eğitim-öğretim hayatı ve mesleki yaşantı noktalarında büyük önem taşıyor.

 

Kodlama Eğitimi BÖTE Başkanlarıyla Görüşüldü

Okullarda uygulanacak kodlama eğitimine ilişkin görüşmeler yapıldı. Kodlama Eğitimi BÖTE Başkanlarıyla Görüşüldü

Okullarda faaliyete geçirilecek olan kodlama eğitimiyle alakalı son sürat çalışmalar devam ediyor. Okullarda eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve öğrencilere kodlamanın sevdirilmesi düşüncesiyle harekete geçilen kodlama projesinde adımlar atılmaya başlandı. Dün üniversitelerin BÖTE başkanlarıyla görüşmeler yapılıp fikir alışverişinde bulunuldu. Bu sayede öğrencilerin kodlama hayatına geçişini sağlayacak, bir çok adım ve faaliyet analiz edilerek faaliyet raporu oluşturulmaya çalışıldı.

Öğrencilere kodlamayı sevdirmek, ülkenin geleceğine ve Dünya’ya yön vermek anlamına da geliyor.

Dünya üzerindeki tüm teknolojik faaliyet ve gelişmeler kodlama eğitiminin temelinde yatıyor. Buradan hareketle öğrencilere küçük yaştan itibaren kodlama eğitimi verilecek ve sevdilerek Dünya standartlarına yetişilmeye çalışılacak. Özellikle robotik programlama ve mekatronik alanlarında önemli başarılara imza atılacağı da düşünülüyor. 3D Printerlar, robotlar ve diğer bir çok teknolojik faaliyetin üzerinde de ülkemizin isminin yazması için yapılan bu çalışmalar son derece umut vaat ediyor. Yapılacak tüm çalışmalar en ince süzgeçlerden geçiriliyor.

Diğer dersler gibi yürütülmeyecek.

Kodlama diğer derslerden farklı bir konu olduğu için, diğer teorik dersler gibi yürütülmeyeceği düşünülüyor. Özellikle ortaokulda daha oyunsu, lisede ise hem teori hem pratik entegreli olarak yürütülecek gibi duruyor. Zira bu konuda ince çizgiyi korumak son derece önem arz ediyor. Kodlamada başarıyı getirecek olan noktanın da bu olduğu üzerinde duruluyor.

Özge ÖZYEĞİN |isbilgisi.com

Profesörler Liselerde Görev Yapabilecek

Yeni proje ile eğitimde kalite ve seviye yükseltilmeye çalışılacak.  Profesörler Liselerde Görev Yapabilecek

Yeni bir eğitim tasarısı daha gündemde. Üniversitelerin dışında liselerde de profesörlerin görev yapabilmesine olanak sağlayacak proje düşünülüyor. Bu sayede liselerde görev yapmak isteyen profesörler ve doçentler kendi ekip arkadaşlarını da belirleyerek yönetimde ve eğitimde kaliteyi artırmaya yönelik çalışacaklar. Buralarda okuyan öğrenciler, Dünya’nın en büyük kolejleriyle yarışır düzeye getirilecek.

Üniversitelerde ihtiyaç seviyesi yüksek olan profesör ve doçentlerin, liselere de uygulanabilmesi, eğitimin alt kademelerden itibaren yükseltilmesini ve kalitesinin artırılmasını amaçlıyor. Buralarda öğrenim gören öğrenciler, kendi kadrosunu ve ekibini oluşturmuş profesörler veya doçentler tarafından yetiştirilecekler. Öğrenim gören öğrenciler, her alanda Dünya’nın en iyi kolejleri ve eğitim kurumlarıyla yarışacaklar.

Öğrenciler, bilim, teknoloji, fizik, kimya gibi dallarda tüm Dünya öğrencileriyle yarış için hazırlanacak.

Konuya ilişkin çalışmalar sonlandırıldığında bu okullardan ve profesörler tarafından yetiştirilen öğrenciler, Dünya’nın önemli okullarıyla yarış halinde olacaklar. Ayrıca bahsi geçen öğrenciler de ülkemizin Dünya’da temsili ve gurur kaynağı oluşunda önemli rol oynayacaklar. Araştırmalar tamamlanıp, konu gündeme geldiğinde; üniversiteler yerinde ekibiyle beraber liselerde görev almak isteyen öğretim üyeleri Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte masaya oturacaklar.

Burada faaliyet planı, işleyiş, yönetmelik ve projelerle alakalı kavramlar değerlendirileceği gibi, kadro oluşturulmasına dair yöntemler de geliştirilecek. Profesörler ve Milli Eğitim Bakanlığı ortaklaşa hazırlamış oldukları bir sistem ile birlikte, ülkemizde eğitime ve bilime yeniden yön verecekler.

isbilgisi.com | Ahmet Yasin KÜÇÜKSAKAL

TUBİTAK Derecesi Alanlara YGS’de Ek Puan

TUBİTAK projelerinden derece alan öğrencilere ek puan uygulanacak. TUBİTAK Derecesi Alanlara YGS‘de Ek Puan

Bilim ve teknoloji çalışmalarının sevdirilmesi, ülke gençliğinin projelerini ve başarılarını görmek adına daima çeşitli organizasyonlar düzenleyek TUBİTAK, yeni bir çalışmayla daha tekrar gündemde.

Ortaöğretim öğrencilerine yönelik araştırma projeleri yarışmasını düzenleyen TUBİTAK, bir çok ilden katılımcı liseli öğrencilerin projelerini inceliyor. Dereceye kalan projeler Ankara’da sergiye girecek ve yine derece alan öğrencilere oldukça önemli imkanlar da sağlanmış olacak.

TUBİTAK tarafından yürütülen organizasyonda, liseli öğrencilerin bilim ve teknoloji ile etkileşimli olarak çalışmalar yürütmesini özendirmek, teşvik etmek ve devamlılığını sağlamak amacıyla derece alan öğrencilere bütün eğitim öğretim hayatları boyunca yararlanabilecekleri burs verecek. Verilecek olan bu burs sayesinde öğrenciler ailesine hiç yük olmadan tüm okul hayatları boyunca destek almış olacak.

Öyle ki bu öğrenciler yüksek lisans ve doktora döneminde de sınavsız olarak burs almaya devam edecekler.

Başlatılan projenin ilk elemeleri başarıyla geçti. Öğrenciler Ankara’da sergiye çıkabilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Ayrıca bu yarışmanın şöyle önemli bir tarafı daha var ki, o da verilecek ek puan. TUBİTAK derecesi alanlara YGS’de ek puan verilecek, dolayısıyla bu öğrenciler üniversite sınavında dahi başarılı projeleriyle bir adım daha önde olacaklar. Toplamda yapılacak elemelerin sonunda 15 proje dereceye girmiş olacak ve Ankara’da sergiye çıkacak. Yani toplamda 30 kadar öğrenci oldukça önemli bir burs imkanı ve ek puan hakkı da kazanmış olacaklar. Dereceye giren projeler belirlendikten sonra İnönü Üniversitesi’nde ödül törenine katılacaklar.

isbilgisi.com

YDUS 2015 Sonuçları Açıklandı

ÖSYM’nin sayfası üzerinden sınav sonuçları açıklandı. YDUS 2015 Sonuçları Açıklandı

13.12.2015 tarihinde ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı resmi web sitesi üzerinden saat 17.00 itibariyle yayımlandı. Yayımlanan bildiri ile birlikte iptali konu olan sorular ve diğer hadiseler ile de ilgili açıklamalar yapılmış durumda. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin resmi web sitesinde yayınlanan ilana göre; 16, 44, 71 ve 74. sorular en az bir doğru cevabı bulunan adaylar için doğru kabul edilecek ifadesi kullanılmıştır.

Yani testte bir soruyu dahi başarıyla çözebilmiş herkes bu sorulardan da tam puanı almış olacaklar. 

Sınavda yer alan bazı konu ve soru başlıklarına yönelik problem de halen giderilebilmiş değil. İdari yargıda belirtilmiş olan bazı konular karara kavuşturulmadığı için halen bahsi geçen duyurulara yansıtılmamıştır. İdari yargı sürecinin işlenmesi ve sonuçlanması beklenmektedir. Bahsi geçen idari yargı süreci için aşağıdaki metni okuyabilirsiniz.

Ayrıca; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi ve Kadın Hastalıkları ve diğer doğum teslerinde yer bulmuş sorulara yönelik açılan iptal davalarının sonuçlanmasının ardından da ilgili soru ve konulara karşılık gerekli karar idari yargı kararından daha sonra uygulanacaktır.

Sınav sonuçlarını öğrenmek isteyen adaylar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin sonuç açıklama işlemleri için kullandığı resmi web sitesinden sınav sonuçlarına ulaşabilirler. Ayrıca tüm adaylar www.sonuc.osym.gov.tr bağlantısını takip ederek, direk siteye geçiş yapabilirler.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

MEB Müdür Yardımcılığı Sınav Soru ve Cevapları Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınava yönelik, soru ve cevapları resmi web sitesi üzerinden duyuruldu. MEB Müdür Yardımcılığı Sınav Soru ve Cevapları Yayınlandı

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Eğitim Kurumları Müdür Başyardımcılığı ve Yardımcılığı sınavına yönelik soru ve cevaplar, kurumun resmi web sitesi üzerinden duyuruldu. 

20 Mart 2016 tarihinde 57 bin aday tarafından katılımın gerçekleştiği sınavın soru ve cevapları merakla bekleniyordu. Nihayet kurumun web sitesi üzerinden yayınlandı. Yayınlanan soru ve cevap kağıtları iki grubun soru ve cevaplarını da barındıracak şekilde ayrı ayrı yayımlanmıştır. 20 Mart 2016 saat 14.00 tarihinde 57 bin katılımcı müdür yardımcısı ve müdür başyardımcılığı adayı ile gerçekleştirilen sınava yönelik bekleyişte son bulmuş oldu.

5 bin müdür yardımcısı ve başyardımcısı adayın, katılımıyla gerçekleştirilen sınavda adaylara yönelik toplamda 100 soru soruldu ve adaylara 110 dakika süre verildi. Yapılan sınav sonrası başarılı olan adaylar, ilgili makama ulaşmak konusunda önemli bir adım atmış olacaklar. MEB müdür yardımcılığı sınav soru ve cevapları yayınlandı, dolayısıyla tüm adaylar kurumun resmi web sitesi üzerinde duyurular kısmından ilgili yeri bularak cevap anahtarlarına ve sorularına ulaşabilmektedirler. Adayların; sınav sonuçlarına yakınlık belirtecek düzeyde tahmin yürütmelerine olanak sağlayacak olan soru ve cevap anahtarlarının yayınlanması da meraklı bekleyişi biraz da olsa rahatlatacak. Sınav sonrası adaylar, işaretledikleri soru ve cevapları belirleyerek, kendi sıralamalarını veya başarılarını tesbit edebiliyorlar.

Müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı sınavına yönelik soru ve cevap anahtarlarına ulaşmak isteyen adaylar www.meb.gov.tr bağlantısını takip edebilirler.

Özge ÖZYEĞİN | isbilgisi.com

Özel Güvenliklere Canlı Bomba Eğitimi

Mardin Emniyet Müdürlüğü, canlı bomba eğitimi verdi. Özel Güvenliklere Canlı Bomba Eğitimi

Ülkede artan terör faaliyetleri ve propagandalarına karşın, özel güvenlik görevlilerine de canlı bomba eğitimleri verilmeye başlandı. Mardin Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen eğitimde, ülkeyi, vatandaşı, kamu kurum ve kuruluşlarını, özel şirketleri ve diğer kuruluşları korumak amacıyla bu girişimi başlattı. Terör faaliyetlerinin azaltılması konusunda daima eğitimler, paylaşımlar yapan Emniyet yetkilileri, bu noktada canla başla çalışıyorlar. Uzman kişiler tarafından bir çok noktadan canlı bomba eğitimleri verildi.

Bu sayede vatandaşın can ve mal güvenliği de koruma altına alınmaya çalışılıyor.

Özellikle doğu bölgelerinde ve İstanbul, İzmir gibi büyükşehir ve başkentimizde yaşanan problemlerden dolayı da oldukça önemli olan bu eğitimin ilk durağı Mardin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmaya başladı. Bahsi geçen eylemlerde intihar bombacısı veya eylemcisi olarak nitelendirilen bu kişileri analiz etme, etkisiz hale getirme ve ortamın güvenliğini artırmaya yönelik bir çok önemli ve hayat kurtaran noktadan bahsediliyor.

Son derece titizlik ve özen ile yürütülen bu eğitim faaliyetinde özel güvenlik görevlilerinin tüm süreci analiz, planlama ve uygulama noktalarında başarıyı sağlayacak kadar başarılı olarak tamamlıyorlar.

Toplumun tüm kolluk kuvvetlerinin, terörle ve terör faaliyetleriyle mücadele etmesi gerektiğini bildiren yetkililer, bu noktada da özel güvenlik ve diğer kolluk kuvvetleriyle beraber eş zamanlı olarak bir bilinçlenme ve uygulama faaliyeti içerisindeyiz mesajını ilettiler.

Bu konudaki faaliyetlerin de devletin selameti için gerçekleştirdiklerini bildirdiler. Özel güvenliklere canlı bomba eğitiminin verilmesiyle, bahsi geçen hain saldırılara karşı daha bilinçli ve çözümcü güvenlik görevlilerinin de oluşturulması sağlanacak.