Home / Dünya / Arap Ülkelerinin Petrol İmtihanı

Arap Ülkelerinin Petrol İmtihanı

Petrol fiyatlarının yüzde 60 gerilemesi ile zor zamanlar yaşayan Arap Ülkeleri kısa zamanda çok ciddi paralar kaybetti.Arap ülkelerinin en büyük geliri olan petrol, son yıllarda kazandırmamaya başladı. Özellikle petrol fiyatlarının yüzde 60 gerilemesi ile zor zamanlar yaşayan Arap Ülkeleri kısa zamanda çok ciddi paralar kaybetti. Birçok kişinin büyük yatırım olarak gördüğü petrol artık para kazandırmazken, Arap Ülkelerinin birçoğu da yatırımlarını geri çekiyor.

70 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM İPTAL

En son 70 milyar dolar değerinde yatırımlar gerçekleştiren Arap Ülkeleri bu yatırımları iptal ediyor. Ekonomisinin büyük bir bölümünü petrolden kazanmakta olan Suudi Arabistan son yapacağı yatırımı geri çekerek piyasanın olumsuz etkilenmesine neden oldu. Özellikle petrol fiyatlarında yaşanan olumsuz düşünce yatırımcılarında dikkatini bu yönde çekmektedir.

GELİRİN BÜYÜK BÖLÜMÜ PETROLDEN

Arap ülkelerinin gelirinin neredeyse yüzde seksenine yakını petrolden olan Araplar, fiyatların %60 gerilemesi ile birlikte büyük bir sıkıntının içine düştüler. Özellikle 6 aylık bir süre zarfında sıkıntı yaşadıklarını tüm dünya kamuoyuna belli eden Arap ülkeleri, ekonomilerinin zorlandığını da ifade ediyorlar. Kısa zamanda toparlanması zor olan Arap Ekonomisinin, uzun vade de yeniden petrol ile yerine gelmesi bekleniyor. Uzmanların son yaptığı açıklama da ise Arap Ülkelerindeki yatırımların önümüzdeki birkaç yıllığına duracağı yönünde diyebiliriz.

Son dönemlerde o bölgelerde yaşanan terör olayları nedeni ile de Arap ülkeleri çok ciddi miktarlarda para kaybetmektedir. Bu kayıpların büyük nedenleri arasında ise DAEŞ, IŞİD gibi farklı gruplarda yer almaktadır. Suudi Arabistan bir varil petrolü 25 dolara mal ederken batı da ise bu rakamlar 70 – 110 dolar arasında değişmektedir.

About isbilgisi

Check Also

YUNANİSTAN F-16'LARINI SATIYOR

Batmanın eşiğine gelen Yunanistan son karar olarak F-16 tipi jetlerini satmaya karar verdi. YUNANİSTAN F-16’LARINI …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir