Arap Ülkelerinin Petrol İmtihanı

Petrol fiyatlarının yüzde 60 gerilemesi ile zor zamanlar yaşayan Arap Ülkeleri kısa zamanda çok ciddi paralar kaybetti.Arap ülkelerinin en büyük geliri olan petrol, son yıllarda kazandırmamaya başladı. Özellikle petrol fiyatlarının yüzde 60 gerilemesi ile zor zamanlar yaşayan Arap Ülkeleri kısa zamanda çok ciddi paralar kaybetti. Birçok kişinin büyük yatırım olarak gördüğü petrol artık para kazandırmazken, Arap Ülkelerinin birçoğu da yatırımlarını geri çekiyor.

70 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM İPTAL

En son 70 milyar dolar değerinde yatırımlar gerçekleştiren Arap Ülkeleri bu yatırımları iptal ediyor. Ekonomisinin büyük bir bölümünü petrolden kazanmakta olan Suudi Arabistan son yapacağı yatırımı geri çekerek piyasanın olumsuz etkilenmesine neden oldu. Özellikle petrol fiyatlarında yaşanan olumsuz düşünce yatırımcılarında dikkatini bu yönde çekmektedir.

GELİRİN BÜYÜK BÖLÜMÜ PETROLDEN

Arap ülkelerinin gelirinin neredeyse yüzde seksenine yakını petrolden olan Araplar, fiyatların %60 gerilemesi ile birlikte büyük bir sıkıntının içine düştüler. Özellikle 6 aylık bir süre zarfında sıkıntı yaşadıklarını tüm dünya kamuoyuna belli eden Arap ülkeleri, ekonomilerinin zorlandığını da ifade ediyorlar. Kısa zamanda toparlanması zor olan Arap Ekonomisinin, uzun vade de yeniden petrol ile yerine gelmesi bekleniyor. Uzmanların son yaptığı açıklama da ise Arap Ülkelerindeki yatırımların önümüzdeki birkaç yıllığına duracağı yönünde diyebiliriz.

Son dönemlerde o bölgelerde yaşanan terör olayları nedeni ile de Arap ülkeleri çok ciddi miktarlarda para kaybetmektedir. Bu kayıpların büyük nedenleri arasında ise DAEŞ, IŞİD gibi farklı gruplarda yer almaktadır. Suudi Arabistan bir varil petrolü 25 dolara mal ederken batı da ise bu rakamlar 70 – 110 dolar arasında değişmektedir.

YUNANİSTAN BATMAYA DEVAM EDİYOR

Birçok Türk’ün Yunanistan’a gitmesi Yunanistan’ı kurtaracak diye düşünülmesi maalesef sonuç vermedi.

YUNANİSTAN BATMAYA DEVAM EDİYOR

Birçok Türk’ün Yunanistan’a gitmesi Yunanistan’ı kurtaracak diye düşünülmesi maalesef sonuç vermedi. Özellikle Yunan Borsa’sının bugün açılması birçok kişiyi ümitlendirmişti. Kısa zamanda çok turist çeken Yunanistan maalesef beklediği bulamadı.

%30 DÜŞÜŞ YAŞANDI

Yunanistan borsası yüzde 30’luk bir düşüş yaparak tüm tarihin en korkunç düşüşüne neden oldu. Borsayı uzun zaman önce kapatan Yunanistan’da en son işlem ise 26 Haziran tarihinde yapmıştı. 26 Haziran tarihinden bugüne kadar işlemi yapılmayan borsada, aylar sonra açılması pek kar etmedi.

BANKALARDAKİ LİMİTLEMELER DEVAM EDİYOR

Yunan bankalarının koymuş olduğu 60 Euro sıkıntısı ise hala daha devam etmektedir. İnsanların birden ve yüksek miktarda para çekmesini istemeyen bankalar, kısa zamanda daha kötü hale gelmemek için bu sınırı devam ettirmeye karar vermiştir.

İLK ALMAN TÜRK POLİSİ ÇETE LİDERİ OLDU

1993 yılında polisliğe kabul edilen Suat Erköse Almanya’da polis olmak adına bir motosiklet çetesi içerisinde lider olmayı ve yükselmeyi tercih etti.

İLK ALMAN TÜRK POLİSİ ÇETE LİDERİ OLDU

1993 yılında polisliğe kabul edilen Suat Erköse Almanya’da polis olmak adına bir motosiklet çetesi içerisinde lider olmayı ve yükselmeyi tercih etti.

Almanya’da bir ilk olan ve polisliğe alınarak çevik kuvvete katılan Suat Erköse polis içerisinde barınamadı. Polisliği yaptı sırada adı uyuşturucu, kumar ve şiddetle anılan Erköse’nin polislik macerası ile son buldu.

ÇETE LİDERİ OLDU

Polisliğe girmesinin Almanya’da yaşayan Türkler için büyük bir entegrasyon olması ve büyük bir iyilik sağlayacak olması maalesef çok uzun süremedi. Gerisini getiremeyen Erköse Rock Maschine adı verilen bir çetenin lideri olmayı tercih etti.

ALMAN POLİSİNİ GÖSTERMEK İSTEMİŞTİ

Dönemin İçişleri Bakanı Frieder Birzele Alman polisinin yabancılara karşı şiddet uygulamadığını göstermek adına alımında bir nevi kefillik rolü üstlendiği Suat Erköse ise bu durum karşısında elinde fırsatı değerlendiremedi.

ÜNLÜ RAPÇI GÖZ ALTINA ALINDI

Dünyaca ünlü olan rapçi Snopp Dogg İsveç Uppsala kentinde verdiği bir konser sırasında göz altına alındı.

ÜNLÜ RAPÇİ GÖZ ALTINA ALINDI

Dünyaca ünlü olan rapçi Snopp Dogg İsveç Uppsala kentinde verdiği bir konser sırasında göz altına alındı.

Amerika’da ve tüm dünyada milyonlarca kez şarkıları dinlenen ve çok ünlü olan rapçi Snopp Dogg İsveç’te verdiği bir özel konser sırasında polisler tarafından göz altına alındı. Polislerin uyuşturucu madde kullanımı iddiası ile gözaltına aldığı ünlü rapçi polisler ile birlikte öncelikli olarak polis merkezine götürüldü.

SAĞLIK TESTİ

Daha sonrasında ise sağlık kontrolüne götürülen ünlü rapçi burada idrar vererek teste tabii tutuldu. Açıklama yapan Snopp Dogg “ Beni buraya getirdiler. Elime bir kap verip idrarımı istediler. İdrar testim yapıldı ve sonuç negatif çıktı. Hemen sonrasında ise serbest bıraktılar. “ diyerek açıklama yaptı.

NATO TÜRKİYE İÇİN TOPLANACAK

Brüksel’de Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Konseyi Türkiye için Genel Sekreter Jens Stoltenberg isteği ile bir toplantı gerçekleşti.

NATO TÜRKİYE İÇİN TOPLANACAK

Brüksel’de Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Konseyi Türkiye için Genel Sekreter Jens Stoltenberg isteği ile bir toplantı gerçekleşti. Bu toplantının ayrıntısında ise Türkiye’nin içinde olduğu tehdit durumuna karşı önlem alınması belirlendi.

ASKERİ MÜDAHALE DE YAPILACAK

Türkiye’nin yanında olduğunu ifade eden NATO, Türkiye’nin herhangi bir zorlukta kalması durumunda askeri müdahale dahil yer türlü desteği vereceklerini ifade etti. Türkiye’yi ve bölgeyi yakından izlediklerini belirten Stoltenberg, Türkiye’nin istemesi durumunda acil olarak gerekli ihtiyacın karşılanacağını ifade etti.

SUUDİ ARABİSTAN’DAN DESTEK GELDİ

Suudi Arabistan’da yapılan açıklamada ise “ Türkiye’nin kendi güvenliğini tehdit eden unsurlara karşı savaşması ve savuma geliştirmesi Suudi Arabistan tarafından destekleniyor. “ denildi. Bu açıklama ile Türkiye birden çok ülkenin de desteğini arkasına almış oldu.

YUNANİSTAN F-16'LARINI SATIYOR

Batmanın eşiğine gelen Yunanistan son karar olarak F-16 tipi jetlerini satmaya karar verdi.

YUNANİSTAN F-16’LARINI SATIYOR

Batmanın eşiğine gelen Yunanistan son karar olarak F-16 tipi jetlerini satmaya karar verdi.

Yunanistan aldığı karar ile elinden birçok silahını çıkartıyor. Borçlarını ödeyemeyen ve zorluk yaşayan Yunanistan son karar olarak F-16 tipi uçaklarını satacağını açıkladı. 20 adet F-16’sı için ilan veren Yunanistan bunları satmak için çaba sarf ediyor.

FİRKATEYN VE TANKLARDA SATILIK

1 adet bulunan firkateyn ve 200 adet hafif tankını ise satacakları diğer listeye eklemiş durumda bulunuyor. Sadece para getirisi olması için değil aynı zamanda tasarruf yapmayı da planlayan Yunanistan bu savaş silahlarının çok masraflı olduğunu da düşünüyor.

ASKER ÇIKARTILMAYACAK

Orduda olan askerler ise şuan için işten çıkartılmayacak. Askerinde tedirgin olduğu bu durum karşısında Yunanistan sadece elinde bulunan mühimmatları satmayı düşünüyor.

IŞİD'İ DOLANDIRAN ADAM

IŞİD içerisinde bulunan ve onlarla cihat yaptığını ifade eden bir kişi, örgütün içerisine sızıp burada uzun bir zaman geçirdikten sonra örgütün kasasından yaklaşık olarak 6 milyon dolar para çaldı.

IŞİD’İ DOLANDIRAN ADAM

IŞİD içerisinde bulunan ve onlarla cihat yaptığını ifade eden bir kişi, örgütün içerisine sızıp burada uzun bir zaman geçirdikten sonra örgütün kasasından yaklaşık olarak 6 milyon dolar para çaldı. Parayı çalan kişinin örgütün içerisinde yer aldığını ve üst düzeydeki kişilere yakın olduğu belirtildi. IŞİD ise kişiyi aramak için operasyon başlattı.

6 MİLYON DOLAR

Tunus asıllı olan Ebu Fatıma el Tunus’un 6 milyon dolar parayı çaldığı ve 6 kişilik bir ekip ile Suriye’den Türkiye geçtiğini belirtildi. Kaçan 6 militan içinse IŞİD çok geniş çaplı bir operasyon başlattı. Operasyon ile belli yerlere baskın yapan IŞİD her yerde bu militanı arıyor.

BİRDE NOT BIRAKTI

Arkasında birde örgüt liderlerine not bırakan Ebu Fatıma el Tunus şöyle yazdı: “ Ne İslam Devleti, ne hilafeti? Ey aptal oğulları! “ yazdı.

AVRUPA YUNANİSTAN İÇİN TOPLANDI

Avrupalı liderler, Yunanistan’da yapılan referandum sonrasında daha hızlı bir şekilde karar almaya başladılar.

AVRUPA YUNANİSTAN İÇİN TOPLANDI

Avrupalı liderler, Yunanistan’da yapılan referandum sonrasında daha hızlı bir şekilde karar almaya başladılar. Özellikle borcumuzu ödemeyeceğiz sonucu çıkması ve böyle bir cevap almasına karşı hareketlenen Avrupa Birliği bölgesi, kesin bir dil ile Avrupa’nın Yunanistan’ın hatasını düzeltmeyeceğini bildiriyor.

MALİYE BAKANININ ÖNERİLERİ TARTIŞILIYOR

Yunanistan tarafından yapılan yeni öneriler AB’nin tartışma konusu olarak karşılarına geldi. Maliye Bakanı çıkarttığı yeni bir teklif ile AB’nin karşısına geçti ve planlarını sunmaya başladı. Özellikle kısa zaman içerisinde parayı ödeyebilmek adına piyasaları düzeltmek isteyen Yunanistan, 7 milyar Euro değerinde bir kredi verilmesi için baskı kuruyor.

ALMANYA: YUNANİSTAN GÜVENİLİRLİĞİNİ KAYBETTİ

Almanya Başbakanı Merkel, Yunanistan’ın güvenilirliğini kaybettiğini belirtti. Özellikle görüşmeler sonrasında gidip “ borç ödemeyiz “ diye bir karar alan Yunanistan’ın bu saatten sonra görüşmelerin daha zor olacağını ifade etti.

DÜNYACA ÜNLÜ MARKA BAŞÖRTÜSÜ TAZMİNATI ÖDEYECEK

DÜNYACA ÜNLÜ MARKA BAŞÖRTÜSÜ TAZMİNATI ÖDEYECEK

BAŞÖRTÜSÜ NEDENİ İLE İŞE ALINMADI

Görüşmenin sonrasında üst düzey yönetici ise kendisine başörtüsünün olduğu nedeni ile işe alınamayacağını söyledi. Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) Elauf lehine bir karar verip firmanın 20 bin dolar tazminat ödemesine karar vermişti. Ardından konuyu temyize götüren firma, bir alt mahkemeden lehine sonuç almayı başardı ve tazminat ödemekten kurtuldu.

BİR ÜST MAHKEME KARARI BOZDU

Bir üst mahkeme ise bu temyiz kararını bozarak firmanın yeniden tazminat ödemesine mahkum etti. Firma ise ödemeyi kabul ederek Elauf’a toplamda 25 bin dolar tazminat ödeyecek.

YUNAN BANKALARI AÇILIYOR

Ekonomik krizin eşiğinde olan Yunanistan’da bankalar 20 Temmuz 2015 Pazartesi günü açılacak.

YUNAN BANKALARI AÇILIYOR

Ekonomik krizin eşiğinde olan Yunanistan’da bankalar 20 Temmuz 2015 Pazartesi günü açılacak. Bankaların kapalı olması ve piyasaların açılmaması birçok kişiyi zor durumda bıraktı. Günlük 60 € sınırlaması koyan bankalar fazla para çekilmesine karşı çıkıyorlar.

GÜNLÜK SINIR DEVAM EDECEK

Uzun zamandır uygulanan 60 € sınırı Pazartesi gününden itibaren de devam edecek. Banka içerisinden para çekmek isteyenlerde bu sınır ile karşılaşacak olup bundan fazla para çekemeyecekler. Bankaların zor durumda kaldığı şu günlerde ise IMF ile yeni bir anlaşma sağlanması ve ülkenin zor durumdan kurtarılması bekleniyor.

TÜRKLER AKIN ETTİ

Türkler ise hem Yunanistan’da yaşanan krizi hem de bayramı bahane ederek Yunanistan’a akın etti. Kolayca vize veren ve bolca turist çekmek isteyen Yunanistan kısa vade de herkese vize verecek gibi duruyor.

YUNANİSTAN YANIYOR

Yunanistan’ın ekonomik krizden bir an evvel kurtulabilmesi için kemer sıkma politikaları geliştirilip, bu yasaların mecliste kabul ediliyor olması başkent Atina sokaklarını bir hayli karıştırdı

YUNANİSTAN YANIYOR

Yunanistan’ın ekonomik krizden bir an evvel kurtulabilmesi için kemer sıkma politikaları geliştirilip, bu yasaların mecliste kabul ediliyor olması başkent Atina sokaklarını bir hayli karıştırdı.

Göstericiler bu kemer sıkma politikalarını ret ederken protesto amacı ile her yeri ateşe verdiler.

ÜÇÜNCÜ KURTARMA PAKETİ

Euro bölgesinin patronları üçüncü bir kurtarma paketi hazırladılar. Bu kurtarma paketi karşılığında ise Yunanistan Parlamentosundan bir kemer sıkma politikasının yani yasasının geçirilmesi istendi. 

86 milyar € değerindeki kurtarma paketi ise Yunanistan’ı büyük oranda kurtaracak gibi gözüküyor. Paket içerisinde ağır kemer sıkma politikaları bulunurken, KDV’nin artması gibi çok sıkıcı uygulamalar bulunuyor. Emeklilik yaşının 67’ye yükseltilmesinden kamu çalışanlarının azaltılmasına kadar birçok uygulama daha Yunanistan’ı bekliyor.

POLİSLE ÇATIŞMALAR

Yunan göstericiler ise tüm bu paketin içeriğine sinirlenip polisle çatışmaya başladı. Sokakları ateşe verip Atina’yı yakıp yıktılar.

YUNAN KONSOLOSLUĞUNDA SKANDAL

Yunanistan‘ın İstanbul Başkonsolosluğu içerisinde yasa dışı vize verildiği ve rüşvet alındığı tespit edildi.

YUNAN KONSOLOSLUĞUNDA SKANDAL

Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu içerisinde yasa dışı vize verildiği ve rüşvet alındığı tespit edildi.

Yunan Haber Ajansı AMNA, yaptığı haberde Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda yasa dışı vizelerin verildiğini ve bunu para karşılığında yapıldığı belirtildi. Yapılan incelemelerde 2011 – 2014 yılları arasında yasa dışı vize verildiğine dair çok ciddi bulguların bulunduğu belirtildi.

MAL VARLIKLARINA KADAR EL KONULDU

Yunanistan Devlet Bakanı burada çalışan vize çalışanları hakkında soruşturma başlatıldığını belirtti. Bütün incelemelerin yapılacağını belirten devlet bakanı çalışanların mal varlıklarına da tedbir amaçlı el konulduğunu belirtti.

VİZE VERİLEMİYORDU

Bir süredir vize veremeyen Yunan Başkonsolosluğu vize sisteminin arızalı olması neden ile işlemlerini yapamıyordu. Doğu Makedonya-Trakya Ticaret ve Sanayi Federasyonu (OEPEKAKTH) ise yaptığı açıklama da bunun bir anca düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Yaz aylarında ve bayram öncesinde ticaretin aksamasının dünya ekonomisine de zarar vereceğini belirtti.

YUNANİSTAN'A KOVALARLA YARDIM TOPLANDI

IMF’ye olan 1.6 milyar Euro değerindeki borcunu ödemek istemeyen Yunanistan birde referandumdan “ hayır “ seçeneğini çıkartınca, ortalık daha da karıştı.

YUNANİSTAN’A KOVALARLA YARDIM TOPLANDI

IMF’ye olan 1.6 milyar Euro değerindeki borcunu ödemek istemeyen Yunanistan birde referandumdan “ hayır “ seçeneğini çıkartınca, ortalık daha da karıştı. Yunanistanlı bazı vatandaşlar yardım kampanyaları başlattı.

İNGİLTERE’DE KOVALARLA YARDIM

İngiltere’de Yunanistan’a yardım etmek adına kovalarla yardım toplayan kişiler Greek Solidarity Campaign (Yunanistan Bağımsızlık Kampanyası) adı altında para topluyorlar. Kovaların üzerine “ OXI “ yani hayır yazan kovalarla para topladılar. Londra sokaklarında parayı toplamaya devam eden insanlar, çevredekilerden de herhangi bir tepki almadılar.

İNTERNET ÜZERİNDEN DE KAMPANYA

İnternet üzerinden de kampanya başlatan insanlar Yunanistan için para toplamaya devam ediyorlar. On binlerce Euro toplamayı başaran bu kişiler, daha fazla toplayabilmek adına hala daha büyük bir mücadele veriyorlar.

HIRSIZ HAKİMİN ARKADAŞI ÇIKTI

ABD’de yaşanan bir olayda hırsız hakimin arkadaşı çıktı. Hırsız kendisini tanıyan hakimi görünce göz yaşlarını tutamadı. Uzun bir süre boyun ağlayan hırsız hakimi dinlemek ile yetindi.

HIRSIZ HAKİMİN ARKADAŞI ÇIKTI

ABD’de yaşanan bir olayda hırsız hakimin arkadaşı çıktı. Hırsız kendisini tanıyan hakimi görünce göz yaşlarını tutamadı. Uzun bir süre boyun ağlayan hırsız hakimi dinlemek ile yetindi. Hakim hanım ise kurduğu cümlelerle adeta bir hayat dersi verdi.

HAKİM TANIDI

Hırsızlık suçundan mahkemeye çıkartılan sanık salona girdiği anda hakim tarafından tanındı. Hakim kadın öncelikli olarak orta okulunu sordu. Ortaokulunu sorduğunu görünce hırsız da aynı şekilde hakimi birden tanıdı ve şaşkın bir şekilde kala kaldı. Daha sonrasında arkadaşını gören hırsız göz yaşlarını tutamadı.

DERS VERDİ

Hakim ise hırsızın gözlerinin içerisine bakarak “ Sınıfın en iyisiydin, bak ne oldu şimdi? Onu burada görmekten gerçekten çok üzgünüm. “ ifadelerini kullandı. Bunu duyan hırsız ise göz yaşlarına hakim olamadı ve dakikalarca ağladı. Daha sonrasında hakim ise hayatını değiştirmesinin ve iyi bir yola girmesi konusunda arkadaşına dileklerini iletti.

IMF YUNANİSTAN'A YARDIM EDERİZ DEDİK

Büyük bir kriz ile karşı karşıya kalan Yunanistan krizden çıkamadı ve çıkamadığı içinde referanduma giden ve soru soran “ Borcumuzu ödeyelim mi? “ sorusuna hayır cevabının gelmesi ile büyük bir sıkıntı başlamış oldu.

IMF YUNANİSTAN’A YARDIM EDERİZ DEDİK

Büyük bir kriz ile karşı karşıya kalan Yunanistan krizden çıkamadı ve çıkamadığı içinde referanduma giden ve soru soran “ Borcumuzu ödeyelim mi? “ sorusuna hayır cevabının gelmesi ile büyük bir sıkıntı başlamış oldu. Yunanistan halkının borcu ödemeyi kabul etmemesi, kemer sıkma politikalarına karşı çıkması aslında en çok kendilerine zarar verdi diyebiliriz.

ALMANYA İLE ANLAŞTI İDDİALARI

Son dakika haberlerinde ise Almanya ile anlaştığını öne süren Yunanistan hükümeti, Almanya ile anlaşmalı halinde büyük bir borçtan kurtulacak diyebiliriz.

IMF’DEN BİZ YARDIM EDERİZ ÇAĞRISI

IMF Başkanı Christina Lagarde ise Yunanistan’ın istemesi halinde yardımcı olabileceklerini ifade etti. Özellikle borç batağında olması ve hiç bir üretim yapamamasını çok iyi bildiklerini ifade eden IMF, her zaman Yunanistan’ın yanında olduklarını belirtiyor.